Հայաստանին 140 միլիոն ԱՄՆ դոլարի խոստում երբևէ չի եղել. պարզաբանում են Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից
25/07/2018 11:34
Օրերս սոցիալական ցանցերում ակտիվորեն շրջանառվում էին տեղեկություններ, որ ԱՄՆ կառավարությունը «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրի շրջանակներում օժանդակություն չի տրամադրելու Հայաստանին և այն վերսկսելու հարցը կարող է վերանայվել միայն 2020-ին։ Մասնավորապես, տարածված էր տեղեկություն, որ ՀՀ առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանի՝ ԱՄՆ կատարած այցից հետո ԱՄՆ կառավարությունը հայտարարել է, թե «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագիրը Հայաստանին չի տրամադրի 140 մլն ԱՄՆ դոլար խոստացված գումարը։
Այդ կապակցությամբ Aysor.am-ը գրավոր հարցում էր ուղարկել ԱՄՆ դեսպանատուն, որտեղից այսօր ստացվել է ԱՄՆ պաշտոնական պարզաբանումը հարցի կապակցությամբ.
«2018թ. հուլիսի 1-ին Համաշխարհային բանկը հրապարակեց երկրների տարեկան դասակարգման մասին տվյալները, որոնց համաձայն, Հայաստանն այժմ տեղ է գտել բարձր-միջին եկամուտ ունեցող երկրների շարքում: Անցած տարվա զեկույցում Համաշխարհային բանկի գնահատմամբ, Հայաստանը ցածր-միջին եկամտով երկիր էր: Արդեն լինելով բարձր-միջին եկամտով երկիր՝ Հայաստանը «Հազարամյակի մարտահրավեր» կորպորացիայի կողմից 2019թ. համար այլևս չի դիտարկվելու:
Օրենքի համաձայն` Հազարամյակի մարտահրավեր կորպորացիայի Տնօրենների խորհուրդը դրամաշնորհային միջոցների հավակնող երկրներին ընտրում է ցածր և ցածր-միջին եկամուտ ունեցող երկրներից»:
Տեղեկանում ենք նաև, որ «Հազարամյակի մարտահրավեր» կորպորացիայի Տնօրենների խորհուրդը հավակնող երկրների ընտրությունը կատարում է տարեկան մեկ անգամ՝ դեկտեմբերի ամսին:
Ինչ վերաբերում է այսպես կոչված խոստացված 140 մլն ԱՄՆ դոլարին, ԱՄՆ դեսպանատնից հստակեցրել են.
«140 միլիոն ԱՄՆ դոլարի խոստում երբևէ չի եղել: «Հազարամյակի մարտահրավեր» կորպորացիան նման կերպ չի աշխատում: Այն տարեկան մեկ անգամ ընտրում է դրամաշնորհի հավակնող երկրներին, և երբ այս կամ այն երկիրն արդեն ընտրված է, սկսում է աշխատել վերջինիս հետ՝ խորհրդատվական ու հստակ մշակված գործընթացի միջոցով որոշելու ծրագրային բովանդակությունն ու դրամաշնորհի չափը»:
Նկատենք, որ նախօրեին «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրի հետ կապված տեղեկություններին արձագանքել էր նաև ՀՀ առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանը։

140 млн долларов США никогда не были обещаны Армении – посольство США
На днях в социальных сетях активно муссировались сведения о том, правительство США в рамках программы «Вызовы тысячелетия» не будет предоставлять помощь Армении и вопрос может быть пересмотрен лишь в 2020 году. В частности, была распространена информация о том, что после визита в США первого вице-премьера Армении Арарата Мирзояна правительство США объявило о том, что программа «Вызовы тысячелетия» не предоставит Армении обещанные 140 млн. долларов США.
В этой связи Aysor.am направил письменный запрос посольству США в Армении, откуда сегодня получено официальное разъяснение в связи с этим вопросом:
«1 июля 2018 года Всемирный банк опубликовал данные о классификации стран по уровню доходов, согласно которым Армения сейчас занимает место в числе стран, имеющих доход выше среднего уровня. В докладе прошлого года, по оценке Всемирного банка, Армения была страной с доходами ниже среднего уровня. Будучи уже страной с высоким средним уровнем доходов Армения в 2019 году больше не рассматривалась корпорацией «Вызовы тысячелетия».
Согласно закону, совет директоров корпорации «Вызовы тысячелетия» выбирает стран – претендентов на грантовые средства из числа стран, имеющих имеющие низкие или ниже среднего доходы.
Сообщаем также, что выбор претендующих на грантовые средства стран проводится советом директоров корпорации «Вызовы тысячелетия» раз в год, в декабре».
Что касается так называемых обещанных 140 млн. долларов США, в посольстве США пояснили:
«Обещания 140 млн. долларов США никогда не было. Корпорация «Вызовы тысячелетия» не работает подобным образом. Она раз в год выбирает страну-претендента на грант, и когда та или иная страна уже выбрана, начинает работать с последней для решения посредством консультационного и четко разработанного процесса содержания программы и размера гранта».
Отметим, что накануне к сведениям в связи с программой «Вызовы тысячелетия» обратился также первый вице-премьер Армении Арарат Мирзоян.