Հարկահավաքին հարցնում եք հարկերը լա՞վն են, թե՞ չէ, իհարկե լավն են. ՊԵԿ նախագահ
Մենք հայտարարել ենք, որ տնտեսությանը միտված հարկային օրենսդրություն չունենք, բայց չեմ կարող գնահատել հարկային բեռը լավն է, թե վատը, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՊԵԿ նախագագ Դավիթ Անանյանը՝ անդրադառնալով դիտարկմանը, թե ՓՄՁ հարկային բեռը բարձ է նրանց եկամուտների դիմաց.
«Չեմ կարող գնահատական տալ այդ բեռը լավն է, թե վատը, որովհետև եթե ասեմ հարկային բեռը լավն է կամ վատը, նշանակում է ես՝ որպես հարկային վարչարար, իմ ֆունկցիոնալ պարտականությունների առումով անիմաստ հայտարարություններ եմ անում: Հնարավոր է, որ այդ հարկային բեռը իմ՝ տնտեսության վարման տեսանկյունից համար ոչ տանելի լինի: Ինձ համար որպես հարկային վարչարարի՝ տանելի է, որովհետև ես բյուջետային եկամուտներ ապահովելու խնդիր ունեմ», - նշեց նա:
ՊԵԿ նախագահը կոչ արեց բիզնեսի զարգացման քաղաքականությամբ զբաղվող գերատեսչությանը հարց ուղղել՝ արդյոք բիզնեսի համար հարկայի բեռը բարձր է, թե ոչ:
«Հարկահավաքին հարցնում եք հարկերը լա՞վն են, թե՞ չէ, իհարկե լավն են», - նշեց նա:
Դիարկմանը, թե շատ փոքր և միջին բիզնեսմեններ հայտարարում են, որ հարկային բեռը չթեթևացնելու դեպքում իրենք կփակեն բիզնեսները՝ Անանյանը հակադարձեց.
«Այսպիսի շանտաժային հայտարարությունները հուզականության շրջանակներում են: Ես այդպիսի շռայլություն իրավունք չունեմ ինձ թույլ տալ: Ես կատարում եմ իմ գործը ու հարկերը հավաքագրելու և բյուջետային ծախսային ծրագրերի համար համապատասխան ֆինանսավորում ապահովելու պարտականություն ունեմ և ձեր ասած այդ հուզականության շեմը ընդգրկվելու իրավունք չունեմ»:

Давид Ананян: Вы спрашиваете сборщика налогов, хорошие или нет налоги? Конечно, хорошие
Председатель Комитета государственных доходов (КГД) Армении Давид Ананян заявил сегодня, что не может дать оценку хорошая или плохая налоговая нагрузка, касаясь замечания журналистов о том, что малые и средние предприниматели считают налоговую нагрузку высокой по сравнению с их доходами.
«Не могу оценить, хорошая это нагрузка или плохая, поскольку это будет означать, что как налоговый администратор я делаю бессмысленные заявления по части своих функциональных обязанностей. Для меня, как налогового администрирующего, эта нагрузка терпимая, поскольку моя задача – в обеспечении бюджетных доходов», - сказал он.
Глава КГД призвал адресовать вопрос, является ли налоговая нагрузка высокой для бизнеса, ведомствам, которые занимаются политикой развития предпринимательства.
«Вы спрашиваете человека, который занят сбором налогов, хорошие или нет налоги? Конечно, хорошие», - ответил он.
На замечание журналистов, что многие малые и средние предприниматели заявляют, что если налоговая нагрузка не будет снижена, они закроют бизнес, Давид Ананян ответил:  «Подобные заявления являются шантажом и находятся в сфере эмоций. Я не могу позволить себе такую роскошь. Я выполняю свою работу и несу ответственность за сбор налогов и обеспечение соответствующего финансирования бюджетных расходных программ», - сказа он.