Վենեսուելայում նոր արժույթը կհայտնվի օգոստոսի 20-ին
Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն հայտարարել է օգոստոսի 20-ից անվանական վենեսուելական արժույթ՝ սուվերեն բոլիվար շրջանառության մեջ դնելու և այն «պետրո» կրիպտոարժույթին կապելու մասին:
«Նոր բոլիվարը կհայտնվի օգոստոսի 20-ին, այն կապված կլինի «պետրո»-ի հետ, կլինի նոր դրամական համակարգ: Եվ բոլիվարից կհեռացվի հինգ զրո», - հայտարարել է Մադուրոն երկրի պետական հեռուստատեսության ուղիղ եթերում:
Սկզբնապես ենթադրվում էր, որ սուվերեն բոլիվարը կթողարկվի հունիսի 4-ին՝ ներկայիս բոլիվարի փոխարեն, որն արժեզրկվել է հիպերգնաճի հետևանքով: Իշխանությունները, սակայն, հետաձգել են այդ որոշման իրականացումը:
Մադուրոն ներկայացրել է նաև նոր մետաղադրամները և թղթադրամները՝ 0,5-ից 500 բոլիվար: Չորեքշաբթի Վենեսուելայի «սև շուկայում» դոլարի փոխարժեքը, Dolar Today պորտալի տվյալներով, գերազանցել է 3,5 միլիոն բոլիվարը:
Ընդ որում՝ երկրում նվազագույն աշխատավարձը 3 միլիոն բոլիվար է, իսկ նվազագույն մթերային զամբյուղի ձեռքբերման համար պարտադիր վճարները հաշվի առնելով՝ 5,2 միլիոն:

Новый боливар в Венесуэле появится 20 августа
Президент Венесуэлы Николас Мадуро объявил о выпуске в обращение деноминированной венесуэльской валюты – суверенного боливара — с 20 августа и его привязке к криптовалюте "петро".
"Новый боливар появится 20 августа, он будет иметь привязку к "петро", будет новая денежная система. И с боливара будут убраны пять нулей", — заявил Мадуро в прямом эфире государственного телевидения страны.
Изначально предполагалось, что с суверенный боливар будет введен 4 июня вместо нынешнего боливара, обесцененного в результате гиперинфляции, однако тогда предполагалось, что с купюр будут убраны три нуля, а не пять. Однако затем власти отложили реализацию этого решения.
Мадуро представил также образцы новых монет и купюр – от 0,5 до 500 боливаров. В среду курс доллара на "черном" рынке Венесуэлы, по данным портала Dolar Today, превысил 3,5 миллиона боливаров. При этом минимальная зарплата в стране составляет 3 миллиона боливаров, а с учетом обязательных выплат на приобретение минимальной продуктовой корзины — 5,2 миллиона.