Ամառային զորակոչի իրականացման ժամկետը կերկարաձգվի մինչև օգոստոսի 11-ը ներառյալ. նախարար
Կառավարության այսօրվա նիստում ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը ներկայացրեց որոշման նախագիծ, ըստ որի` առաջարկվում է 2018 թվականի ամառային զորակոչի իրականացման ժամկետը երկարաձգել մինչև օգոստոսի 11-ը ներառյալ:
«Զորակոչի ժամկետի երկարաձգումը պայմանավորված է զորակոչի ենթակա քաղաքացիների բժշկական հետազոտման ու փորձաքննության, հանրակրթական ծրագիրը չավարտած և 18 տարին լրացած անձանց տարկետումների տրամադրման գործընթացը լիարժեք իրականանցելու անհարժեշտությամբ», - նշեց նախարարը:
Դավիթ Տոնոյանն ասաց, որ զորակոչի ժամկետի երկարաձգումը չի ազդում զորացրումների գործընթացի վրա, վերջինս ենթակա է լինում ավարտին հասնել հուլիսի 31-ին:

Срок летнего призыва будет продлен до 31 августа – министр обороны
Сегодня на заседании правительства Армении министр обороны Давид Тоноян представил проект, согласно которому предлагается продлить в 2018 году срок летнего призыва до 11 августа включительно.
«Продление срока призыва обусловлено необходимостью полноценного проведения медицинского обследования и экспертизы граждан, подлежащих призыву на военную службу, процесса предоставления отсрочки лицам, которым исполнилось 18 лет и которые не закончили общеобразовательную программу», - отметил министр.
Давид Тоноян заявил, что продление срока призыва не подействует на процесс демобилизации, который предусмотрено завершить 31 июля.