Նոր կառավարությունը սահմանել է պետական իշխանության մարմիններում հաստիքների առավելագույն քանակը. «Հրապարակ»
27/07/2018 10:25
«Եթե ընդդիմության կարգավիճակում «Ելք» դաշինքը բարձրաձայնում էր փոխմարզպետների հաստիքների կրճատման անհրաժեշտության մասին՝ համարելով, որ մի մարզում 3 փոխմարզպետի հաստիքն ավելորդ ծախս է, ապա իշխանության գալով՝ բոլորովին այլ մոտեցում է դրսևորում։
Նոր կառավարությունն իր որոշմամբ սահմանել է պետական իշխանության մարմիններում հաստիքների առավելագույն քանակը, այդ թվում՝ փոխմարզպետների․ եթե նախկինում փոխմարզպետների թիվը սահմանված էր ըստ մարզի մեծության և այլ չափորոշիչների, ապա նոր կառավարության հունիսի 11-ի որոշմամբ հավասարեցվել է: Բոլոր մարզերում փոխմարզպետների նույն թիվն է սահմանվել՝ 3, և ներկայումս բոլոր մարզերում 3-ական փոխմարզպետ է նշանակվել։
Բայց մարզերի միջև ահռելի տարբերություններ կան, էլ չենք խոսում այն մասին, որ ամենամեծ մարզում անգամ 2 փոխմարզպետից ավելի նշանակելը մեծ շռայլություն է։ Տարածքային կառավարման նախարարության մամլո խոսնակը մեզ հայտնեց, որ նշված որոշման բովանդակային մասի վերաբերյալ կարծիք հայտնել չի կարող, միայն նշեց, որ մարզպետարանների լիազորությունների և կառուցվածքի փոփոխություն է սպասվում։
Հիշեցնենք, որ 2017-ի բյուջեի քննարկումների ժամանակ Էդմոն Մարուքյանը հորդորում էր նախկին կառավարությանը կրճատել փոխմարզպետների թիվը, ինչին ի պատասխան արձագանքել էին, թե կուսումնասիրեն խնդիրը»։

«Грапарак»: Новое правительство установило в органах государственной власти максимальное количество штатов
27/07/2018 11:16
Газета «Грапарак» пишет, что если в качестве оппозиции блок «Елк» говорил о необходимости сокращения штатов вице-губернаторов, считая, что штатные единицы трех вице-губернаторов – лишние расходы, то придя к власти, проявляет совершенно иной подход.
Новое правительство своим решением установило в органах государственной власти максимальное количество штатов, в том числе и вице-губернаторов: если в прошлом число вице-губернаторов обуславливалось величиной области, то решение нового правительства от 11 июня это уравняло. Во всех областях установлено одно и то же число вице-губернаторов – 3, и сейчас во все области назначены по три вице-губернатора.
«Однако между областями есть огромная разница, не говоря уже о том, что назначать даже в самой крупной области больше двух вице-губернаторов – уже большая роскошь. Пресс-секретарь министерства территориального развития и управления сообщил нам, что не может высказать мнения о содержании указанного решения, лишь отметил, что ожидается изменение полномочий и структуры областных администраций.
Напомним, что во время обсуждения государственной бюджета 2017 года Эдмон Марукян призывал бывшее правительство сократить число вице-губернаторов, в ответ на что ему ответили, что этот вопрос будет изучен», - пишет газета.