Մաթեմատիկական միջազգային ուսանողական օլիմպիադային ԵՊՀ թիմը նվաճել է 4 մեդալ
Հուլիսի 22-28-ը Բուլղարիայի Բլագոևգրադ քաղաքում տեղի է ունեցել 25-րդ մաթեմատիկական միջազգային ուսանողական օլիմպիադան (International Mathematics Competition), որին մասնակցել են աշխարհի 70 համալսարանի թիմեր (351 մասնակից), հայտնում են ԿԳՆ-ից։
Մրցույթին Հայաստանը ներկայացրել է Երևանի պետական համալսարանի թիմը: ԵՊՀ-ն ներկայացված էր 4 մասնակիցներով, որոնցից երեքը՝ Արսեն Համբարձումյանը, Գևորգ Մնացականյանը և Ալբերտ Գևորգյանը, արժանացել են ոսկե, իսկ Վահագն Ալթունյանը՝ արծաթե մեդալների:
Օլիմպիադան անցկացվել է և՛ անհատական, և՛ թիմային հաշվարկներով: Արսեն Համբարձումյանն անհատական հաշվարկում կիսել է պատվավոր 12-13-րդ տեղերը: Թիմային առաջնությունում Երևանի պետական համալսարանի թիմը գրավել է 4-րդ տեղը: Սա աննախադեպ արդյունք է ԵՊՀ-ի թիմի համար. մինչ այս լավագույն արդյունքը թիմային հաշվարկում եղել է 7-րդ տեղը:
Ուսանողական միջազգային օլիմպիադայի ԵՊՀ-ի թիմը ղեկավարել է ԵՊՀ և ՀԱՀ դասախոս Կարեն Քեռյանը, ով թիմի ղեկավարներից արդյունավետությամբ 3-րդն էր: ԵՊՀ թիմը մարզել են Վարդան Ոսկանյանը և Կարեն Քեռյանը:
Նշենք, որ Մաթեմատիկայի միջազգային ուսանողական օլիպիադայում առաջին տեղը զբաղեցրել է Պետերբուրգի պետական համալսարանի թիմը, իսկ երկրորդ և երրորդ տեղերը գրավել են Իսրայելի ազգային և Պիզայի բարձրագույն նորմալ դպրոցի թիմերը: IMC ուսանողական միջազգային մաթեմատիկական օլիմպիադան առաջին անգամ անց է կացվել 1994թ.-ին:

Команда ЕГУ завоевала 4 медали на международной математической студенческой олимпиаде
В болгарском городе Благоевград 22-28-го июля состоялась 25-ая международная математическая студенческая олимпиада (International Mathematics Competition), в которой участвовали 70 университетских команд (351 участник), сообщает министерство образования и науки Армении.
Армению на  международной математической студенческой олимпиаде представляла команда Ереванского государственного университета (ЕГУ) в составе 4 человек, из которых трое – Арсен Амбарцумян, Геворк Мнацаканян и Альберт Геворкян удостоились золотых медалей, а Ваагн Алтунян – серебряной медали.
В индивидуальном зачете Арсен Амбарцумян разделил 12-13-е места, в командном зачете команда ЕГУ заняла 4-е место. Это – беспрецедентный результат для команды ЕГУ, до сих пор лучшим результатом в командном зачете было 7-ое место.
Отметим, что первое место на международной математической студенческой олимпиаде заняла команда Санкт-Петербурга, 2 и 3 места – команды Национальной школы Израиля и Пизанской высшая нормальной школы.