ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացում հայկական կողմի համար առաջնայնություններ են Արցախի կարգավիճակն ու անվտանգությունը. Զոհրաբ Մնացականյան
ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացում հայկական կողմի համար առաջնայնություններ են Արցախի կարգավիճակն ու անվտանգությունը, այսօր Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարար Էնցո Միլանեզիի հետ հանդիպմանն ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
Նա վերահաստատել է Հայաստանի հանձնառությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում ղարաբաղյան հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը:
Մնացականյանի խոսքով՝ Ադրբեջանի կողմից շարունակաբար հնչող ռազմական հռետորաբանությունը և հայատյացության սերմանումն ուղղված են խաղաղության հաստատման ուղղությամբ ջանքերի տապալմանը։
Հանդիպմանը Հայաստանի և Իտալիայի ԱԳՆ ղեկավարները կարևորել են բանակցային գործընթացի առաջմղման համար խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ձևավորումը:

Приоритетами для армянской стороны в переговорном процессе являются статус и безопасность Арцаха - Мнацаканян
31/07/2018 19:37
Глава МИЛ Армении Зограб Мнацаканян подтвердил приверженность Еревана исключительно мирному урегулированию карабахского конфликта в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
На встрече с главой МИД Италии Энцо Миланези он подчеркнул, что приоритетами для армянской стороны в переговорном процессе являются статус и безопасность Арцаха.
По словам министра Мнацаканяна, постоянно озвучиваемая Азербайджаном военная риторика и насаждение армяноненавистничества направлены на подрыв усилий по установлению мира.
Главы МИД Армении и Италии для продвижения переговорного процесса отметили важность формирования способствующей миру атмосферы.