Հայաստանի ու Ռուսաստանի ժամացույցի սլաքները տարբեր ուղղությամբ են շարժվում. Էդուարդ Շարմազանով
Ազգային ժողովի փոխնախագահ, ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը շարունակում է պնդել՝ հայ-ռուսական հարաբերությունները լավագույն ժամանակաշրջանը չեն ապրում։
«Դրա վառ ապացույցը Յուրի Խաչատուրովի հետ կապված զարգացումներն էին, դրա վառ ապացույցն էր ռուսական ռազմաբազայի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումները, վարչապետի հայտարարությունն էր, որ Ռուսաստանը ունի մեխանիզմներ, լծակներ՝ ազդելու Ադրբեջանի վրա՝ չվերսկսելու պատերազմը ու, բնականաբար, Լավրովի երեկվա հայտարարությունը», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Է. Շարմազանովը։
Նրա խոսքով՝ ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարի հայտարարությունը հստակ գնահատական է, որ Ռուսաստանի ու Հայաստանի իշխանությունների միջև կա անհասկացվածություն։
«Դա չի բխում ո՛չ Ռուսաստանի, ո՛չ էլ Հայաստանի շահերից», - ասաց նա։
Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծեց՝ հակառուսական հիստերիան արհեստական է։
«Լավրովի հայտարարությունը մտահոգիչ է հայ–ռուսական հարաբերությունների հետագա զարգացման համար», - ընդգծեց նա։
Նա նշեց, որ Խաչատուրովի հետ կապված զարգացումները հարվածի տակ են դնելու ՀԱՊԿ-ի միջազգային հեղինակությունը։
«Սա գործընթաց է, որը չէր բխում հայ-ռուսական հարաբերությունների տրամաբանությունից», - նշեց նա։
ՀՀԿ խոսնակի խոսքով՝ նոր իշխանությունները պետք է զարգացնեն հարաբերությունները։
«Որովհետև երեք նախագահների օրոք էլ հայ-ռուսական հարաբերությունները դաշնակցային բնույթ են կրել», - ասաց նա։
Է. Շարմազանովն ասաց, որ ՀԱՊԿ-ի հետ կապված՝ Ռուսասատանի ու Հայաստանի ԱԳՆ-ների հայտարարություններն էլ են իրար հակասող։
«Այս կարճ ժամանակահատվածում բավականին շատ են հրապարակային իրադարձությունները, որտեղ մենք տեսնում ենք, որ Հայաստանի ու Ռուսաստանի ժամացույցի սլաքները տարբեր ուղղությամբ են շարժվում», - ասաց նա։
Անդրադառնալով արձագանքներին, թե Լավրովը փորձ է անում խառնվել Հայաստանի ներքին կյանքին՝ Է. Շարմազանովն ասաց. «Ի՞նչ է, Միացյալ Նահանգների դեսպանը, տարբեր միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ կարող են Հայաստանի վերաբերյալ գնահատական տալ, մեր դաշնակից երկրի ԱԳ ղեկավարը չի՞ կարող, երբ որ ԵՄ դեսպանը, տարբեր միջազգային կառույցների ներկայացուցիչներ հազար ու մի գնահատական էին տալիս Հայաստանին, այդ թվում՝ նախկին իշխանություններին, այդ ինչու մեկը չէր կանգնում, ասում՝ սա միջամտություն է Հայաստանի ներքին քաղաքական կյանքին, ես կարծում եմ, որ դաշնակից երկրի ներկայացուցիչն իրավունք ունի այս կամ այն հարցի վերաբերյալ իր կարծիքն արտահայտել»։
ԱԺ փոխնախագահն ընդգծեց՝ թե Ռուսաստանում, թե Հայաստանում չպետք է արվի քայլ, որը կվնասի դաշնակցային հարաբերություններին։

Стрелки часов Армении и России двигаются в различном направлении – Эдуард Шармазанов
Вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов продолжает утверждать, что армяно-российские отношения переживают не лучшие времена.
«Ярким доказательством этого являются развития вокруг Юрия Хачатурова, ярким доказательством этого стали также происходящие вокруг российской военной базы развития, заявление премьер-министра о том, что Россия имеет механизмы, рычаги, чтобы воздействовать на Азербайджан в вопросе невозобновления войны, и естественно, вчерашнее заявление Лаврова», - сказал в беседе с корреспондентом Aysor.am Эдуард Шармазанов.
По его словам, заявление главы МИД РФ – это четкая оценка, свидетельствующая о том, что между властями Армении и России есть недопонимание.
«Это не вытекает ни из интересов России, ни из интересов Армении», - сказал Эдуард Шармазанов.
Эдуард Шармазанов подчеркнул, что антироссийская истерия создается искусственно.
«Заявление Лаврова вызывает обеспокоенность для дальнейшего развития армяно-российских отношений», - подчеркнул он.
Вице-спикер парламента также отметил, что развития, связанные с Юрием Хачатуровым, ставят под угрозу международный авторитет ОБДБ.
«Это процесс, который не вытекал из логики армяно-российских отношений», - отметил он.
По словам пресс-секретаря Республиканской партии Армении, новые власти должны развивать отношения.
«Потому что армяно-российские отношения носили союзнический характер во время всех трех президентов Армении», - сказал он.
Э.Шарамазанов отметил, что противоречат друг другу также заявления МИД Армении и России в связи с ОДКБ.
«За этот короткий период довольно много публичных событий, в которых мы видим, что стрелки часов Армении и России двигаются в различном направлении», - заявил Эдуард Шармазанов.
Касаясь мнений о том, что Лавров пытается вмешаться во внутреннюю жизнь Армении, Э.Шармазанов заявил: «А что, посол Соединенных Штатов, представители различных международных организаций могут давать оценки относительно Армении, а руководитель МИД страны нашего союзника не может? Когда посол ЕС, представители различных международных структур давали различные оценки Армении, в том числе и прежним властям, почему никто не заявлял, что это вмешательство во внутриполитическую жизнь Армении. Я считаю, что представитель страны – союзника имеет право высказать свое мнение по тому или иному вопросу».
Вице-спикер парламента подчеркнул, что и в России, и в Армении не должны делать шагов, которые навредят союзническим отношениям.