Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները չպետք է լինեն սուվերեն-վասալային. Ստեփան Դանիելյան
Քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանն, իր ֆեյսբուքյան էջում անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ օգոստոսի 17-ին Հանրապետության հրապարակում հրավիրած հանրահավաքին, գրել է. «Որքանով հասկացա, հակառուսական ցույց է նախապատրաստվում (...)»:
Քաղաքագետը նշել է նաև, թե քաղաքականությունը դաշնակիցներ ձեռք բերելու արվեստ է, «ինչը չի նշանակում վիզ ծռել սրա ու նրա առջև: Առաջին մասը մոռացել են, միայն երկրորդ մասի վրա են կենտրոնացել, այնինչ դրանք միասին պետք է իրականացվեն: Հիմա թշնամիներ ձեռք բերելու ժամանակներն են, որքան հասկանում եմ», - գրել է քաղաքագետը։
Aysor.am-ի հետ զրույցում Ստեփան Դանիելյանն ասաց, թե այս ենթադրությունն անելու համար հիմք է հանդիսացել ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի երեկ արած հայտարարությունը։
«Դրանից հետո՝ օգոստոսին 17-ին հանրահավաք անելու հայտարարությունը հանրության մի մասն ընկալում է որպես Ռուսաստանի դեմ ակցիա, ինչից եզրակացնում եմ, որ անկախ ամեն ինչից, դա իր դերն ունենալու է։ Հատկապես ֆեյսբուքյան կոչերում կամ մամուլի քննարկումներում հիմնական թեման դա է և դա է կապվում այդ հանրահավաքի հետ։ Այսինքն՝ բոլոր դեպքերում, այդ ֆոնը գոյություն ունի», - ասաց Ստեփան Դանիելյանը։
Նրա խոսքով՝ քանի որ ներքաղաքական հիմնական իրադարձությունը ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի ձերբակալությունն է և ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի շուրջ զարգացումները, ինչը ռուսական կողմը որպես վիրավորանք է ընկալել ընթացակարգի առումով, և քանի որ այլ քաղաքական օրակարգ գործող կառավարությունը, կարծես թե, չունի, քաղաքագետը դրանից ենթադրություն է անում, որ հիմնական թեման դա է լինելու.
«Դրա հետ շաղկապվելու է նաև Արցախի խնդիրը, հաշվի առնելով նաև ՀԱԿ-ի ակտիվությունն Արցախի հարցով, ապա ենթադրում եմ, որ օրակարգում առաջին տեղ է դուրս գալու Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները»։
Հարցին, թե դա ինչ հետևանքներ կարող է ունենալ Հայաստանի համար, Ստեփան Դանիելյանն արձագանքեց. «Հայաստանի իրավիճակը հաշվի առնելով, ամեն ինչն էլ Հայաստանի համար կարող է վտանգ ներկայացնել։ Դա չի նշանակում, որ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները պետք է լինեն սուվերեն-վասալային։ Եվ հաշվի առնելով, որ Նիկոլ Փաշինյանը շատ կարևոր հայտարարություններ էր արել՝ նշելով, թե բանակցելու է միայն Հայաստանի ժողովրդի անունից, իսկ Արցախի անունից կարող է Արցախը բանակցել, ինչպես նաև նման մի քանի հարցերում բավականին կոշտ դիրք էր գրավել, ողջունում եմ այդ միտքը, և կարծում եմ, որ ի տարբերություն նախկին իշխանությունների, սա ավելի ճիշտ և սուվերեն քաղաքականություն է և իր արդյունքներն ունենալու է», - նշեց Դանիելյանը։
Սակայն, հաջորդ քայլերը, հատկապես ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հարցով «նման հապճեպ գործողությունները», քաղաքագետի համար անհասկանալի են։ Նա կարծում է՝ կարելի էր Յուրի Խաչատուրովին հետ կանչել, նոր միայն քննչական գործողություններ սկսել։
Սա, իր խոսքով, արդեն, խնդրահարույց է և հնարավոր է որոշակի հետևանքներ ունենալ.
«Հնարավոր է սահմանային լարվածություն լինի, կարող է նաև որոշակի տնտեսական եթե ոչ սանկցիաներ, ապա օրինակ, Լարսի ճանապարհի փակում և նման գործողություններ իրականացվեն, որոնք ուղղակիորեն չեն հայտարարվի որպես Հայաստանի դեմ, բայց իրենց ազդեցությունը կունենան նաև հանրային տրամադրությունների վրա՝ սկզբնական փուլում Ռուսաստանի դեմ, հաջորդ փուլում՝ կառավարության»։
Անկախ ամեն ինչից՝ քաղաքագետը ողջունում է Ռուսաստանի հետ սուվերեն դիրքերից քաղաքականություն վարելը։
«Այդուհանդերձ, ինձ հետաքրքրում է՝ այս ամենն անելով գործող կառավարությունն ունի՞ պլան, թե՞ պլան չունի։ Ես այդ պլանը չեմ տեսնում ո՛չ ներքին քաղաքականությունում, ո՛չ՝ արտաքին»։

Степан Даниелян: С Россией не должно быть системы взаимоотношений «суверен-вассал»
Политолог Степан Даниелян,  обратившись на своей странице в Facebook к созванному премьер-министром Николом Пашиняном 17 августа  митингу на Площади Республики, написал: «Насколько я понял, готовится антироссийский митинг (…)».
Политолог также отметил, что политика – это искусство приобретения союзников, что «не означает склонять голову перед тем или другим. Первую часть забыли, сконцентрировались только на второй. В то время как их нужно осуществлять вместе. Как я понимаю, сейчас –  времена наживать врагов», - написал политолог.
В беседе с корреспондентом Aysor.am Степан Даниелян заявил, что основанием для этих предположений послужило вчерашнее заявление министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова.
«После этого, заявление о проведении митинга 17 августа часть общества воспринимает как акцию против России, из чего делаю вывод, что независимо от всего, это сыграет свою роль. Это стало основной темой особенно в призывах в Facebook или обсуждениях в прессе и связывается с этим митингом. То есть, во всех случаях, есть такой фон», - сказал Сергей Даниелян.
По словам политолога, поскольку основным внутриполитическим событием являются арест второго президента Армении Роберта Кочаряна и развития вокруг генерального секретаря ОДКБ Юрия Хачатурова, что российская сторона восприняла как оскорбление в плане процедуры, и поскольку другой политической повестки у действующей власти, кажется, нет, Степан Даниелян предполагает, что основной темой будет это.
«С этим будет увязан также вопрос Арцаха и, учитывая также активность «Армянского национального конгресса» по вопросу Арцаха, предполагаю, что первое место в повестке займут отношения с Россией», - сказал он.
На вопрос, какие последствия может иметь это для Армении, Степан Даниелян отреагировал: «Учитывая, в какой ситуации Армения, для Армении все может представлять опасность. Это не значит, что с Россией должна быть система взаимоотношений суверен- вассал. И учитывая, что Никол Пашинян сделал очень важные заявления, отметив, что будет вести переговоры только от имени народа Армении, а от имени Арцаха может вести переговоры Арцах, а также занял довольно жесткую позицию по нескольким подобным вопросам, я приветствую эту идею и считаю, что в отличие от прежних властей это более правильно. Суверенная политика будет иметь свои результаты», - отметил Даниелян.
Однако следующие шаги, особенно «подобные поспешные действия» по вопросу генерального секретаря ОДКБ, политологу непонятны. Он считает, что можно было отозвать Юрия Хачатурова и потом только начать следственные действия.
Это, по его словам, уже спорно и может иметь определенные последствия:
«Возможна напряженность на границе, могут быть также некоторые экономические если не санкции, то к примеру, закрытие дороги через Верхний Ларс и подобные действия, которые напрямую не будут объявлены против Армении, однако повлияют также на общественные настроения – на начальном этапе против России, а на следующем – против правительства».
Независимо от всего, политолог приветствует проводимую с Россией политику с суверенных позиций.
«Вместе с тем меня интересует, предпринимая все это, есть ли у правительства план или плана нет. Я не вижу этот план ни во внутренней политике, ни во внешней политике», - заявил он.