Բաքուն կոչ է արել ԵԱՀԿ-ին` Երևանից պահանջել զորքերը դուրս բերել Ղարաբաղից
Բաքուն դիմել է ԵԱՀԿ անդամ պետություններին՝ կոչ անելով, պահանջել Երևանից դադարեցնել ուժի կիրառումն Ադրբեջանի դեմ և դուրս բերել զորքերը «ադրբեջանական օկուպացված տարածքներից»:
«Մենք կոչ ենք անում ԵԱՀԿ բոլոր անդամներին կոշտ և հստակ պահանջել Հայաստանից կատարել իր պարտավորությունները՝ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի և այլ միջազգային իրավունքի փաստաթղթերի համաձայն, դադարեցնել ընդդեմ Ադրբեջանի ուժի կիրառումը և դուրս բերել զորքերը Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներից», - ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի մամուլի խոսնակ Հիքմեթ Հաջիևը:
Ինչպես հայտնում է «Интерфакс»-ը, նա հայտարարել է, որ Ադրբեջանը, համաձայն Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի սկզբունքների՝ «ապահովելու է իր տարածքային ամբողջականությունը և ինքնիշխանությունը՝ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների շրջանակում»:

Баку призвал ОБСЕ потребовать от Еревана вывести войска из Карабаха
Баку обратился к странам-членам ОБСЕ с призывом потребовать от Еревана прекратить применение силы против Азербайджана и вывести войска с «оккупированных азербайджанских территорий».
«Мы настоятельно призываем всех членов ОБСЕ твёрдо и недвусмысленно потребовать от Армении выполнить свои обязательства по Хельсинкскому Заключительному акту и другим международно-правовым документам, прекратить применение силы против Азербайджана и вывести свои войска с оккупированных азербайджанских территорий», - заявил пресс-секретарь МИД Азербайджана Хикмет Гаджиев.
Как сообщает «Интерфакс», он заявил, что Азербайджан, в соответствии с принципами Хельсинкского Заключительного акта, «обеспечит свою территориальную целостность и суверенитет в пределах международно-признанных границ».