Իրանի նախագահին մեկ ամիս են տվել տնտեսական հարցերի վերաբերյալ հաշվետվություն ներկայացնելու համար
Իրանի խորհրդարանը երկրի նախագահ Հասան Ռոհանիին մեկ ամիս է տվել տնտեսական խնդիրները հաղթահարելու ուղղությամբ կառավարության գործողությունների վերաբերյալ հաշվետվություն ներկայացնելու համար, հայտնել է Mehr գործակալությունը:
Գործակալությունը նշում է, որ որոշումը պաշտպանել է խորհրդարանի անդամների ավելի քան քառորդ մասը, ինչը, իսլամական հանրապետության սահմանադրության համաձայն, նախագահին պարտավորեցնում է պատասխանել: Գործակալության տվյալով՝ խորհրդարանը նախագահից հաշվետվություն է պահանջում այն հարցերի վերաբերյալ, որոնք կապված են բազմամյա տնտեսական ռեցեսիայի, բանկային ոլորտում պատժամիջոցների երկարաձգման, օտարերկրյա արժույթի նկատմամբ ազգային արժույթի կտրուկ անկման հետ, նաև ապրանքների գներն ու արժույթի կայունությունը վերահսկելու և գործազրկության մակարդակը կրճատելու կառավարության անկարողության հետ:
Երկրի տնտեսության մեջ խնդիրների առկայությունն ավելի վաղ ընդունել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին, նշելով, որ մասամբ դրանք պայմանավորված են 2017 թվականի դեկտեմբերի վերջին-2018 թվականի սկզբին Իրանում տեղի ունեցած բողոքի գործողություններով: Նախագահը խոսել է նաև երկրում գործազրկության խնդրի առկայության մասին:

Президенту Ирана дали месяц, чтобы отчитаться по экономическим вопросам
Парламент Ирана дал президенту страны Хасану Роухани месяц, чтобы отчитаться по действиям правительства по преодолению экономических проблем, сообщает агентство Mehr.
Как сообщает агентство, решение поддержали более четверти членов парламента, что по конституции исламской республики обязывает президента ответить.
По данным агентства, парламент требует от президента отчитаться по вопросам, связанным с многолетней экономической рецессией, продлением санкций в банковской сфере, резким падением национальной валюты по отношению к иностранной, а также с неспособностью правительства контролировать цены товаров и валюты и сократить уровень безработицы.
Наличие проблем в экономике страны ранее признавал президент Ирана Хасан Роухани, отмечая, что отчасти с ними связаны проходившие в конце декабря 2017 — начале 2018 года протесты в Иране. Президент говорил и о наличии проблемы безработицы в стране.