Քոչարյանի փաստաբանը՝ ՀՔԾ պետին. Ժամանակը ցույց կտա, թե ում գործողություններն են ծիծաղելի. «Հայոց աշխարհ»
03/08/2018 10:08
«Հայոց աշխարհ»-ի հետ զրույցում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Ռուբեն Սահակյանն, անդրադառնալով ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի այն հայտարարությանը, թե նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների հայտարարությունները իր ընկալմամբ` «տեղ-տեղ ծիծաղելի մանիպուլյացիաներ են», նշել է. «Ժամանակը ցույց կտա, թե ում գործողություններն են ծիծաղելի: Այսպիսի ասացվածք կա` լավ ծիծաղում է նա, ով վերջում է ծիծաղում»:
Անդրադառնալով ՀՔԾ պետի այն հայտարարությունը, թե Ռոբերտ Քոչարյանին կալանքի տակ պահելն այս պահին անհրաժեշտ է, Սահակյանը նշել է. «Մեր կարծիքն այն է, որ Ռոբերտ Քոչարյանը չի կարող խոչընդոտել քննությանը: Եվ չկա որևէ կասկած, որ նա կխոչընդոտի, չկա որևէ հիմնավորում, որ նա կխոչընդոտի քննությանը»:
«Ի դեպ, հետաքրքիր է, որ նույն քրեական գործով ու նույնաբովանդակ մեղադրանքի պայմաններում, ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատուրյանը, օրինակ, չի «գտնում», որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը կարող է փորձել «ապօրինի ազդեցություն» ունենալ, իսկ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դեպքում նա «գտնում է», - հավելել է թերթը:
Ռուբեն Սահակյանն, անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք որևէ քննչական գործողություն իր պաշտպանյալի մասնակցությամբ կատարվել է, նշել է. «Ոչ, կալանավորումից հետո Ռոբերտ Քոչարյանի հետ որևէ քննչական գործողություն չի անցկացվել»:

«Айоц ашхар»: Время покажет, чьи действия смешные – адвокат Роберта Кочаряна прокомментировал заявление главы Специальной следственной службы
03/08/2018 11:12
Адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Рубен Саакян, комментируя  в беседе с корреспондентом газеты «Айоц ашхар» высказывание начальника Специальной следственной службы (ССС) Сасуна Хачатряна о том, что заявления адвокатов второго президента кажутся «порой смешными манипуляциями», отметил:
«Время покажет, чьи действия смешные. Есть такая поговорка: Хорошо смеется тот, кто смеется последним».
Касаясь заявления начальника ССС о том, что содержание Роберта Кочаряна под арестом является необходимостью в интересах проведения полномерного следствия, Рубен Саакян отметил: «Наше мнение заключается в том, что Роберт Кочарян не может препятствовать следствию. И нет никакого подозрения и никакого обоснования, что он будет препятствовать».
«Кстати, интересно, что в рамках этого же уголовного дела и в условиях такого же обвинения начальник ССС Сасун Хачатрян, к примеру, не "считает", что генеральный секретарь ОДКБ Юрий Хачатуров может попытаться оказать "незаконное воздействие", а в случае бывшего президента Роберт Кочаряна он "считает"», - отмечает издание.
Касаясь вопроса, было ли проведено какое-либо следственное действие с его подзащитным, Рубен Саакян, отметил: «Нет, после ареста с Робертом Кочаряном какого-либо следственного действия проведено не было».