Արցախի մի խումբ պատգամավորներ միջնորդություն են ներկայացրել Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանավորումը փոխելու համար
07/08/2018 14:56
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի մի խումբ պատգամավորներ օգոստոսի 7-ին միջնորդություն-խնդրագիր են ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազին՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման միջոց կալանավորումը փոխելու համար:
«Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի մի խումբ պատգամավորներ օգոստոսի 7-ին միջնորդություն-խնդրագիր են ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազին՝ Արցախի առաջին և ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված կալանավորումը փոխարինելու ազատությունից զրկելու հետ չկապված խափանման միջոցով՝ հաշվի առնելով Ռոբերտ Քոչարյանի մատուցած ծառայությունները ԱՀ և ՀՀ պետականաշինության գործում»,- Facebook-յան իր էջում գրել է Արցախի Ազգային ժողովի նախագահի մամուլի քարտուղար Անուշ Ղավալյանը:
Նշենք, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալ է։
Նա մեղադրվում է ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 300.1 հոդվածի հատկանիշներով՝ «Սահմանադրական կարգը բռնի տապալելը»։
ՀՔԾ-ն միջնորդություն էր ներկայացրել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ 2-րդ նախագահին կալանավորելու մասին, ինչը բավարարվել էր դատարանի կողմից։

Группа депутатов парламента Арцаха представила ходатайство для изменения меры пресечения в отношении Роберта Кочаряна
07/08/2018 15:36
Группа депутатов Национального Собрания Республики Арцах 7 августа представила ходатайство-прошение генеральному прокурору Армении для изменения меры пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна.
«Группа депутатов Национального Собрания Республики Арцах 7 августа представила ходатайство-прошение генеральному прокурору Армении для изменения меры пресечения в отношении первого президента Арцаха и второго президента Армении Роберта Кочаряна на меру пресечения, не связанную с лишением свободы, учитывая заслуги Роберта Кочаряна в деле государственного строительства Республики Арцах и Армении», - написала на своей странице в Facebook пресс-секретарь спикера парламента Арцаха Ануш Гавалян.
Отметим, что второй президент Армении Роберт Кочарян арестовал 28 июля на два месяца по обвинению в свержении конституционного строя в 2008 году. Специальная следственная служба Армении предъявила бывшему президенту Армении обвинение по ч.1 ст.300.1 УК Армении, в том, что он по предварительному согласию с другими лицами свергнул конституционный строй.
Адвокаты Роберта Кочаряна подали апелляционную жалобу против решения суда первой инстанции о заключении под стражу второго президента Армении Роберта Кочаряна.