Տնտեսական քաղաքականություն գոյություն չունի, ինչպե՞ս գնահատեմ կառավարության 100 օրը. Վարդան Բոստանջյան
Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Վարդան Բոստանջյանը, որը պատգամավորական մանդատը վայր դնելուց հետո պատրաստվում է համալսարանում շարունակել դասախոսական գործունեությունը, Հայաստանում տնտեսական քաղաքականություն չի տեսնում և այդ մասով դժվարանում է գնահատել նոր կառավարության 100-օրյա գործունեությունը։
Նախ, ըստ տնտեսագետի, Հայաստանում գնաճ կա, որը մեծ ազդեցություն ունի ցածր եկամուտ ունեցող խավի վրա։ «Նրանց համար արդեն իսկ դժվարություններ է ստեղծում նույնիսկ փոքր գնաճը», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Բոստանջյանը։
Ինչ վերաբերում է երկրում նոր կառավարության կողմից վարվող տնտեսական քաղաքականությանը, Բոստանջյանն ասաց, որ տնտեսական քաղաքականություն գրեթե չկա։
«Կառավարությունը երևի թե փորձեր կանի, որ տնտեսության մեջ գոնե աշխուժացում մտցնի։ Բայց այս պահի դրությամբ հստակ չի երևում, թե տնտեսական մեր քաղաքականությունը ինչ ուղղությամբ է գնալու։ Տնտեսությունից հասկացող որևէ մեկին որ հարցնեք՝ երևելի բան նկատվո՞ւմ է, թե՞ ոչ, կպատասխանեն՝ ոչ», - նշեց տնտեսագետը։
Տնտեսական զարգացում, նրա խոսքով, նշանակում է աշխատատեղերի, եկամուտների առկայություն, փոքր ու միջին բիզնեսի զարգացում, իսկ այս պահի դրությամբ այդ խնդիրների լուծման առումով որևէ գործողություն չի կատարվում։
Դիտարկմանը, թե կառավարության ներկայացուցիչները բարձրաձայնում են մեծամասշտաբ ներդրումների մասին, տնտեսագետը արձագանքեց. «Ներդրումները տնտեսական զարգացման մեջ շատ կարևոր են։ Դրանք պահանջվում են կանոնակարգված, հստակ մոտեցումներ, բառակապակցություններով, բառերով հնարավոր չէ ներդրումներ բերել։ Ժամանակը, կյանքը ցույց կտա, որ նման իրավիճակում ոչ ներքին, ոչ էլ արտաքին ներդրողներ հակված չեն լինի ներդրումներ կատարել։ Ներդրողները պետք է կարողանան իրենց ներդրած ֆինանսական միջոցները հետ ստանալ, իսկ բոլոր ինվեստորները ներդրում կատարելիս հաշվում են ռիսկերը՝ որքանով հավանականությունը մեծ կլինի ստանալ իրենց ներդրած գումարները։ Այս պահին Հայաստանում նման հեռանկարները մութ են, չեն երևում»։
Վարդան Բոստանջյանը դժվարացավ տնտեսական քաղաքականության մասով գնահատական տալ կառավարության գործունեությանը՝ նկատելով, որ տնտեսական քաղաքականություն ինքնին չկա և այդ պատճառով էլ իր համար դժվար է գնահատականներ տալը։
«Տնտեսական քաղաքականություն գոյություն չունի, ինչպե՞ս գնահատեմ 100 օրը։ Պարզապես պետությունը իներցիայով որտեղ հնարավոր էր գործունեություն կատարել, իրականացնում է։ Բայց որևէ խթանիչ գործոններ կիրառված չեն այս պահի դրությամբ», - նշեց Բոստանջյանը։
Անդրադառնալով պաշտոնաթող նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի՝ քաղաքականություն վերադառնալու մասին հայտարարությանը, Բոստանջյանն ասաց, որ նախկին նախագահի վերադարձը դրական է գնահատում և բացատրեց՝ ինչու. «Անցած գրեթե 30 տարիների ընթացքում միայն Քոչարյանի նախագահության տարիներին եմ ես տեսել երկնիշ տնտեսական աճ»։
Հարցին, թե հնարավո՞ր միանա Քոչարյանի թիմին, նախկին պատգամավորը պատասխանեց. «Ես մեծ եմ արդեն, առողջությունս չի ներում որևէ պրոցեսին մասնակցելուց»։
Վարդան Բոստանջյանը, հիշեցնենք, պատգամավորական մանդատը վայր էր դրել Քոչարյանի կալանավորումը հետապնդում համարելու մասին հայտարարությունից հետո, այն դեպքում, երբ «Ծառուկյան» դաշինքի իր գործընկեր պատգամավորները այն համարել էին զուտ իրավական գործընթաց և ձեռնպահ մնացել այլ գնահատականներ տալուց։
Խմբակցությունը պաշտոնապես հայտարարեց, որ Վարդան Բոստանջյանը վայր է դնում պատգամավորական մանդատը՝ առողջական խնդիրների պաճառով։

Вардан Бостанджян: Экономической политики не существует, как я могу оценить 100 дней правительства
Бывший депутат парламента Армении Вардан Бостанджян, который собирается после сложения депутатских полномочий заняться преподавательской деятельностью, не видит в Армении экономической политики и посему затрудняется дать оценку первых 100 дней деятельности нового правительства.
По словам экономиста, прежде всего, следует отметить, что в Армении зафиксирован рост цен, который значительно влияет на слои населения с низким доходом. «Для них создает трудности даже небольшой рост», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am Вардан Бостанджян.
Что касается проводимой новым правительством экономической политики, то Бостанджян заявил, что экономической политики практически нет.
«Правительство, наверное, предпримет попытки, чтобы хотя бы внести активность в экономику. Однако в данный момент, четко не видно, в каком направлении будет идти наша экономическая политика. Если мы спросим кого-то, кто развирается в экономике, есть ли что-то заметное, ответят – нет», - отметил экономист.
Экономическое развитие, по его словам, означает создание рабочих мест, наличие доходов, развитие малого и среднего бизнеса, а в данный момент для решения этих вопросов каких-либо действий не предпринимается.
На замечание, что представители правительства говорят о крупномасштабных инвестициях, экономист отреагировал: «Инвестиции очень важны для экономического развития. Они требуют координированных, четких подходов, словосочетаниями и словами нельзя привлечь инвестиции. Время и жизнь покажут, что в подобной ситуации ни внутренние, ни внешние инвесторы не склонны к осуществлению инвестиций. Инвесторы должны быть уверены, что смогут получить обратно вложенные финансовые средства, все инвесторы, прежде чем инвестировать, просчитывают риски – насколько велика вероятность получить отдачу от вложенных средств. В настоящее время в Армении подобные перспективы туманны и не просматриваются».
Вардан Бостанджян затруднился дать оценку деятельности правительства по части экономической политики, отметив, что экономической политики, как таковой, нет и поэтому ему сложно дать оценку.
«Экономической политики не существует, как я могу оценить 100 дней. Государство просто движется по инерции, и функционируют там, где можно. В данный момент какие-либо стимулирующие факторы не применяются», - отметил В.Бостанджян.
Касаясь заявления экс-президента Армении Роберта Кочаряна о возвращении в политику, Вардан Бостанджян отметил, что положительно оценивает возвращение второго президента и объяснил почему: «За прошедшие почти 30 лет только в период президентства Кочаряна мы имели двузначный экономический рост».
На вопрос, возможно, что он присоединиться к команде Кочаряна, бывший депутат ответил: «Я уже не в том возрасте, да и здоровье не позволяет участвовать в каких-либо процессах».
Напомним, Вардан Бостанджян сложил депутатский мандат после заявления о том, что считает арест Кочаряна преследованием, в то время как его коллеги по «Блоку Царукян» ограничились лишь тем, что сочли это чисто правовым процессом, воздержавшись от других оценок.
Фракция «Блок Царукян» официально заявила, что Вардан Бостанджян сложил депутатские полномочия из-за проблем со здоровьем.