Ինդոնեզիայում զինծառայողներին թույլատրվել է առանց զգուշացման կրակ բացել անտառները հրդեհող քաղաքացիների վրա
17/08/2018 16:41
Ինդոնեզիայի Ռիաու նահանգում զինծառայողներին թույլատրվել է առանց զգուշացման կրակ բացել անտառները հրդեհող քաղաքացիների վրա, հայտնում է РИА Новости-ն։
Ինչպես նշել է անտառային հրդեհներից պաշտպանության վարչության ներկայացուցիչ Սոնի Ապրիանտոն, նման որոշում է կայացվել՝ կապված այն բանի հետ, որ անտառային հրդեհների առաջացման դեպքում կրակը շատ արագ է տարածվում։
«Ռիաու նահանգում անտառային հրդեհների շուրջ 99 տոկոսը կապված է անպատասխանատու մարդկանց դիտավորյալ գործողությունների հետ», - ասել է պաշտոնյան։
Նա հավելել է, որ զինծառայողներն իրավունք ունեն կրակելու միայն այն դեպքում, երբ անտառը հրդեհել փորձած անձը բռնվել է դա անելու պահին։
Ավելի վաղ Ինդոնեզիայի նախագահ Ջոկո Վիդոդոն հայտարարել էր, որ իշխանությունները պետք է անեն հնարավոր ամեն բան, որպեսզի այս տարի օգոստոսի 18-ից սեպտեմբերի 2-ն Ինդոնեզիայում անցկացվելիք Ասիական խաղերը չտապալվեն անտառային հրդեհների պատճառով։

В Индонезии разрешили стрелять без предупреждения в поджигателей лесов
Военнослужащим индонезийской провинции Риау на острове Суматра разрешили стрелять без предупреждения в случае обнаружения поджигателей лесов, сообщает агентство Антара со ссылкой на представителя подразделения по защите от лесных пожаров Сонни Априанто.
По словам Априанто, такое решение было принято в связи с тем, что в случае возникновения лесных пожаров на территории провинции, огонь распространяется очень быстро.
"Около 99% пожаров в провинции Риау связаны с преднамеренными действиями безответственных людей", — отметил Априанто. Он добавил, что военнослужащие могут открывать огонь только, если поджигатель был пойман с поличным.
Как сообщает агентство, ранее президент Индонезии Джоко Видодо заявил, что власти должны сделать все возможное, чтобы Азиатские игры, которые пройдут с 18 августа по 2 сентября в Джакарте и Палембанге (центр провинции Южная Суматра — ред.), не были сорваны пожарами.