«Ժողովուրդ». Փաշինյանի կառավարությունը սահմանադրական փոփոխություններ նախաձեռնելիս ստիպված է դիմել ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության օգնությանը
21/08/2018 10:12
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը Հայաստանում սահմանադրական փոփոխություններ նախաձեռնելիս ստիպված է՝ դիմելու ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության օգնությանը: Բանն այն է. որ ՀՀ Սահմանադրության 92-րդ և 151 -րդ հոդվածները, որոնք առնչվում են ԱԺ արտահերթ ընտրությունների անցկացմանը, կարող են փոփոխվել նաև խորհրդարանի կողմից: Բայց դրա համար անհրաժեշտ է, որ կողմ քվեարկի պատգամավորների առնվազն երկու երրորդը՝ 70 հոգի:
Հիմա ԱԺ 105 պատգամավորներից 50-ը դեռ ՀՀԿ խմբակցության անդամ են, բացի այդ. 8 պատգամավոր ՀՀԿ-ից դուրս է եկել, բայց դժվար է միանշանակ նրանց համարել Փաշինյանի թիմի անդամ: Այնպես որ Նիկոլ Փաշինյանին փորձություններ են սպասվում, որպեսզի իր կողմը գրավի բավարար թվով օրենսդիրների»:

«Жоховурд»: Правительство Никола Пашиняна, инициируя конституционные изменения, вынуждено будет обратиться к помощи РПА
21/08/2018 11:39
Газета «Жоховурд» пишет, что правительство Никола Пашиняна, инициируя конституционные изменения, вынуждено будет обратиться к помощи фракции Республиканской партии Армении. Дело в том, что статьи 92 и 151 Конституции Армении, которые касаются проведения внеочередных выборов в Национальное Собрание, могут быть изменены также со стороны парламента. Однако для этого необходимо чтобы за эти изменения проголосовали как минимум две трети от общего числа депутатов – 70 человек.
«Сейчас из 105 депутатов парламента 50 – члены фракции РПА, кроме того 8 депутатов вышли из фракции, однако однозначно считать их членами команды Пашиняна сложно. Таким образом, Никола Пашиняна ожидают испытания в вопросе привлечения на свою сторону достаточного числа депутатов», - отмечает издание.