Կա խոշտանգելու ու հերոսի կամքը կոտրելու միտում. պաշտպանը՝ Մանվել Գրիգորյանի առողջական վիճակի մասին
Պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանը նախօրեին և այսօր բժշկական կենտրոն էր տեղափոխվել ոչ թե բուժման, այլ՝ փորձաքննություններ անցնելու նպատակով, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Գրիգորյանի պաշտպան Արսեն Մկրտչյանը:
«Հիմա Մանվել Գրիգորյանը «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ում է: Նա բազմաթիվ առողջական խնդիրներ ունի, բայց հիվանդանոց տանելու նպատակն այդ խնդիրները լուծելը չէր: Նպատակն էր պատասխանել քննիչի դրած հարցադրման, թե ի՞նչ հիվանդություններով է տառապում Մանվել Գրիգորյանը», - ասաց Ա. Մկրտչյանը:
Նա նշեց՝ հուլիսի 23-ին որոշում էր կայացվել պարզել, թե ի՞նչ հիվանդություններ ունի Մանվել Գրիգորյանը և արդյոք դրանք համատեղելի են անազատության մեջ գտնվելու հետ, սակայն մեկ ամիս անց՝ օգոստոսի 23-ին, այս փորձաքննությունները դեռ ավարտված չեն:
«Իսկ նրա հիվանդությունները հայտնի են, անբուժելի և ծանր ու կալանքի տակ գտնվելու ժամանակահատվածում էլ ավելի են ծանրացել: Իր առողջական վիճակը, կարելի է ասել, երեք անգամ ավելի վատ է, քան եղել էր կալանավորվելուց առաջ», - ասաց պաշտպանը:
Դտարկմանը՝ արդյոք բժիշկները, տեսնելով պատգամավորի առողջական վիճակը, փորձաքննությունների անցկացման ընթացքում չե՞ն դրել հոսպիտալացման խնդիր՝ փաստաբանն արձագանքեց.
«Կարծում եմ` ինչպես գործընկերս է հաճախ ասում, կա միտում խոշտանգելու, կա միտում կամք կոտրելու, կա միտում ֆեյքային մեղադրանքով կոտրելու հերոսի կամքը, պայքարել-բողոքելու ցանկությունն ու հնարավորությունը, առայժմ դա չի հաջողվել», - ասաց Արսեն Մկրտչյանը:

Есть стремление притеснить и сломить дух героя – адвокат о состоянии здоровья Манвела Григоряна
Депутат парламента Армении Манвел Григорян накануне и сегодня был перевезен в медицинский центр не для лечения, а для прохождения экспертиз, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am адвокат Григоряна – Арсен Мкртчян.
«Сейчас Манвел Григорян находится в УИУ «Ереван-Кентрон». У него есть многочисленные проблемы со здоровьем, но цель перевозки в больницу заключалась не в решении этих проблем. Цель в том, чтобы ответить на вопрос следователя, какими болезнями страдает Манвел Григорян», - сказал А.Мкртчян.
Он отметил, что 23 июля было принято решение выяснить, какие болезни есть у Манвела Григоряна и совместимы ли эти болезни с его пребыванием под стражей, однако спустя месяц – 23 августа – экспертиза все еще не завершена.
«А его болезни известны, они неизлечимы и во время пребывания под стражей еще более усугубились. Его состояние здоровья, можно сказать, стало в три раза хуже, чем было до ареста», - заявил адвокат.
На замечание, а врачи, видя состояние здоровья депутата, не поднимали в процессе экспертизы вопрос госпитализации, адвокат ответил:
«Думаю, как часто говорят мои коллеги, есть стремление притеснить, стремление сломить волю, стремление путем фейкового обвинения сломить дух героя, желание и возможность бороться и сопротивляться, однако пока что это не удается».