Մերկելը Վրաստանում կարևորել Է Ռուսաստանի հետ լավ հարաբերությունների հաստատումը
Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի հետ լավ հարաբերությունների հաստատումը կարևոր է Գերմանիայի համար, հայտնում է «Интерфакс»-ը:
«Ցանկանում եմ ընդգծել, որ շատ կարևոր է լավ հարաբերություններ ունենալ Ռուսաստանի հետ, քանի որ նա Եվրամիության հարևանն Է, բայց մյուս կողմից, մեզ հարկավոր Է հստակեցնել մեր արևելյան քաղաքականության մեջ», - ասել Է Մերկելը՝ ելույթ ունենալով Թբիլիսիի պետական համալսարանի ուսանողների առջև:
Ընդ որում՝ նա նշել Է, որ «Ռուսաստանի հետ շատ դժվար Է կարգավորել հարաբերությունները»:
«Մենք տեսնում ենք՝ ինչ Է տեղի ունենում Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի կապակցությամբ: Գերմանիայի արևելյան քաղաքականությունը միտված Է լինելու մասնավորապես այն հեռանկարին, որ Վրաստանը վերստին մոտ լինի Եվրոպային», -ասել է Մերկելը;

Меркель сочла необходимым наладить хорошие отношения с Россией
Налаживание хороших отношений с Россией является важным для Германии, заявила немецкий канцлер Ангела Меркель, сообщает «Интерфакс».
«Хочу подчеркнуть, что очень важно иметь с Россией хорошие отношения, так как она является соседом Евросоюза, но, с другой стороны, нам надо четко определиться в своей восточной политике», - сказала Меркель в пятницу, выступая перед студентами Тбилисского государственного университета.
При этом она отметила, что «очень сложно наладить отношения с Россией».
«Мы видим, что происходит в связи с Абхазией и Южной Осетией. Германская восточная политика будет ориентирована на перспективу, в частности, на то, чтобы Грузия вновь была бы близка с Европой», - сказала Меркель.