Լուկաշենկո. ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի համար ժամանակին այլ թեկնածու էի առաջարկում, սակայն ինձ չլսեցին
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հայտարարել է, որ ժամանակին այլ թեկնածուներ է առաջարկել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում, սակայն կազմակերպության մյուս անդամները մերժել են բոլոր թեկնածուներին` հօգուտ Յուրի Խաչատուրովի, այս մասին Լուկաշենկոն հայտարարել է բելառուսական «Беларусь 1» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցի ժամանակ, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Ժամանակին մենք այլ թեկնածուներ էինք առաջադրում: Այն ժամանակ մեզ չլսեցին: Այժմ եկել ենք նրան, որ բոլորն են ընդունում՝ Լուկաշենկոն ճիշտ էր այս հարցը քննարկելիս», - ասել է նախագահը:
Լուկաշենկոյի խոսքով` Խաչատուրովի շուրջ իրավիճանը քննարկվել է նաև օգոստոսի 22-ին Սոչիում` Բելառուսի և Ռուսաստանի նախագահների հանդիպման ժամանակ:
«Մենք ավելի խորն ենք դիտարկել այս հարցը... Քննարկել ենք մեր համատեղ գործողությունները ՀԱՊԿ-ի շրջանակում, այն խնդիրները, որոնք այսօր կան ՀԱՊԿ-ի ներսում և գործողությունների այն ուղղությունները, որոնց համար պատասխանատու են կազմակերպության անդամները», - հայտնել է Լուկաշենկոն:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի ՀՔԾ-ն հուլիսի 26-ին մարտի 1-ի գործով Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը տապալելու մեղադրանք է առաջադրել նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին: Գործի շրջանակում որպես մեղադրյալներ են հանդես գալիս նաև պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանը և ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը, ով 2008 թվականին ծառայում էր ՀՀ ԶՈՒ-ում:

Rejection of other candidates for CSTO Secretary General’s office wrong decision – Alexander Lukashenko
27/08/2018 11:33
President of Belarus Alexander Lukashenko stated that they had offered other candidates for the post of the CSTO Secretary General but other members of the organization rejected all of them in favor of Yuri Khachaturov. Lukashenko stated about it in an interview with the Belarusian “Беларусь 1” channel, RIA Novosti reports.
“That time we offered other candidates but none of the member states backed us, while now all admit that Lukashenko was right,” the president of Belarus stated.
He informed that the issue was discussed on August 22 in Sochi during his meeting with Russian president.
“We have viewed this issue more deeply and discussed joint activities in the sidelines of the CSTO and the issues the organization is facing,” he stressed.
On July 26 the Special Investigation Service of Armenia forwarded charges against former president Robert Kocharyan for overthrowing the Constitutional order. CSTO Secretary General Yuri Khachaturov and former defense minister Michael Harutyunyan were also charged.