ԵԱՀԿ-ն դիտարկում է անցկացնելու Օմարի լեռնանցքում
Օգոստոսի 28-ին, Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը հրադադարի ռեժիմի պլանային դիտարկում է անցկացնելու Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում՝  Օմարի լեռնանցքում,  հայտնում են ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) դաշտային օգնական Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա) և ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից  Մարտին Շուստերը (Գերմանիա)։
Սահմանի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը, նրա դաշտային օգնական Միխայիլ Օլարուն (Մոլդովա) և անձնական օգնական Սայմոն Թիլերը (Մեծ Բրիտանիա):

OSCE Mission to conduct monitoring on the Line of Contact
On August 28, in accordance with the arrangement reached with the authorities of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic), the OSCE Mission will conduct a planned monitoring of the ceasefire regime on the Line of Contact between the armed forces of Artsakh and Azerbaijan, at the Omar pass.
From the positions of the Defense Army of the Republic of Artsakh, the monitoring will be conducted by Field Assistant to the Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office (CiO) Ghenadie Petrica (Moldova) and staff member of the Office of the CiO Personal Representative Martin Schuster (Germany).
From the opposite side of the border, the monitoring will be conducted by Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Ambassador Andrzej Kasprzyk, his Field Assistant Mihail Olaru (Moldova) and Personal Assistant Simon Tiller (Great Britain).