Լիլիթ Մակունցն ու Վլադիմիր Մեդինսկին քննարկել են հայ-ռուսական կինոֆոնդ ստեղծելու գաղափարը
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում ամփոփելով իր պաշտոնավարման 100 օրն ու անդրադառնալով իրականացված ու իրականացվելիք նախագծերին՝ Մշակույթի նախարար Լիլիթ Մակունցը տեղեկացրեց՝ ստեղծման փուլում է հայ-ռուսական կինոֆոնդը:
Նախարարն ընդգծեց, որ Ռուսաստանի Դաշնություն կատարած այցի շրջանակներում հանդիպել է նախարար Վլադիմիր Մեդինսկու հետ, քննարկել ենք մի շարք հարցեր, այդ թվում՝ միասնական կինոֆոնդի հետ կապված:
«Երկուսս էլ կարևորում ենք ստեղծել հայ-ռուսական կինոֆոնդ, որի շրջանակներում համատեղ ֆիլմերը ոչ միայն ֆինանսավորվեն ու կնկարահանվեն, այլ նաև կարտահանվեն հայ և ռուս սփյուռքի համար», - նշեց նախարարը:

Лилит Макунц и Владимир Мединский обсудили идею создания армяно-российского кинофонда
Министр культуры Армении Лилит Макунц сообщила сегодня в ходе пресс-конференции по итогам 100 дней деятельности, что на стадии формирования находится армяно-российский кинофонд.
Министр подчеркнула, что в рамках визита в Российскую Федерацию состоялась встреча  с министром культуры Владимиром Мединским, во время которой был обсужден ряд вопросов, в том числе и о создании совместного кинофонда.
«Мы придаем важность созданию армяно-российского кинофонда, в камках которого не только будут финансироваться и сниматься совместные фильмы, но и экспортироваться для армянской и русской диаспоры», - отметила министр.