Լավրովը խոստացել է պրագմատիկ պատասխան ԱՄՆ-ի նոր պատժամիջոցներին
Ռուսաստանը «Սկրիպալների գործի» կապակցությամբ Վաշինգտոնի պատժամիջոցներին կհակազդի պրագմատիկ միջոցներով և փոխադարձության սկզբունքի հիման վրա, հայտարարել է ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը:
Լավրովը պրագմատիկ պատասխան է խոստացել ԱՄՆ-ի նոր պատժամիջոցներին։
«Մեր կողմից կշարունակենք գործել հանգիստ ու պրագմատիկ, բոլոր հարձակումներին հակազդելով փոխադարձության սկզբունքին համապատասխան», - ասել է նախարարը «Правда» սլովակյան թերթին տված հարցազրույցում:
Նա նշել է, որ Ռուսաստանի հետ վերջնագրերի լեզվով խոսելու փորձերն անհեռանկարային են:
«Դրա հետ մեկտեղ պատրաստ ենք Վաշինգտոնի հետ բնականոն փոխհարաբերություններ կառուցել միմյանց շահերի իրական հաշվառմամբ», - հավելել է Լավրովը:
Օգոստոսի 27-ին ուժի մեջ են մտել Ռուսաստանի նկատմամբ ԱՄՆ-ի վարչակազմի սահմանած նոր պատժամիջոցները, որոնք կապված են մարտի 4-ին Սոլսբերիում Գլխավոր հետախուզական վարչության նախկին գնդապետ Սերգեյ Սկրիպալի և նրա դստեր՝ Յուլյայի թունավորմանը ՌԴ-ին մեղսագրվող մասնակցության հետ:

Лавров пообещал прагматичный ответ на новые американские санкции
Россия отреагирует на санкции Вашингтона в связи с "делом Скрипалей" прагматично и на основе принципа взаимности,  заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров.
«Со своей стороны, продолжим действовать спокойно и прагматично, реагируя на все выпады в соответствии с принципом взаимности», — заявил министр в интервью словацкой газете "Правда".
Он отметил, что попытки разговаривать с Россией на языке ультиматумов бесперспективны.
«При этом остаемся открытыми к выстраиванию нормальных взаимоуважительных отношений с Вашингтоном на основе реального учета интересов друг друга», — добавил Лавров.
Очередные санкции США против России вступили в силу в 27 августа по вашингтонскому времени (7.00 мск). Основанием для их введения стали обвинения в адрес России в применении химического оружия в британском Солсбери, где были отравлены бывший офицер ГРУ Сергей Скрипаль и его дочь Юлия. Россия эти обвинения отрицает и предлагает совместное расследование инцидента, на которое Лондон не соглашается.