Ես վերադարձել եմ պայքարելու. Ռոբերտ Քոչարյան (Տեսանյութ)
Ես վերադարձել եմ պայքարելու իմ պատվի ու արժանապատվության համար, ռուսական «НТВ» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը:
Անդրադառնալով լրագրողի դիտարկմանը, որ նա եզակի նախագահներից է, որ չի լքել երկիրը քաղաքական ցնցումների ու նույնիսկ ձերբակալության վտանգի դեպքում, Ռոբերտ Քոչարյանն ասել է.
«Ես ոչ թե չեմ լքել երկիրն, այլ վերադարձել եմ: Ես Հունաստանում էի ու հայտնել եմ իմ վերադարձի ամսաթիվը՝ հստակ գիտակցելով, որ կարող է ձերբակալվել: Ակնհայտ է, որ իմ տիպի մարդիկ չեն փախնում դժվարություններից»:
ՀՀ երկրորդ նախագահի խոսքով՝ նա հույս ուներ, որ դատաիրավական համակարգը դեռևս ունի որոշակի անկախություն:
«Այնուամենայնիվ, կար որոշակի հույս, որ դատաիրավական համակարգը ամբողջությամբ չի հարմարեցվել գործադիր իշխանությանը և, որ դատարանների ինքուրույնության որոշակի մակարդակ դեռևս կա: Ես վերադարձել եմ պայքարելու իմ պատվի ու արժանապատվության համար», - ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը:

Я приехал, чтобы бороться – Роберт Кочарян (Видео)
Я приехал, чтобы бороться за свою честь и достоинство, завил в интервью российскому телеканалу НТВ экс-президент Армении Роберт Кочарян.
Касаясь замечания журналиста, что он первый из бывших глав государств на территории постсоветских республик, который при политической турбулентности и угрозе ареста не покинул страну, Роберт Кочарян заявил:
«Я не то, что не уехал из страны, я вернулся в страну. Я был в Греции и сообщил дату моего возвращения. Я вернулся, совершенно четко понимая, что могу быть арестован. Совершенно очевидно, что люди, так скажем, моего типажа не убегают от сложностей».
По словам второго президента Армении, у него была какая-то надежда на то, что судебно-правовая система все еще имеет какую-то степень самостоятельности.
«И все-таки была какая-то надежда на то, какая-то надежда на то, что судебно-правовая система не совсем подмята под исполнительную власть, и хоть какая-то степень самостоятельности судов все еще существует. Я приехал бороться за свою честь и достоинство», - сказал Роберт Кочарян.