Այն, ինչ կատարվում է այսօր Հայաստանում, անզուսպ պոպուլիզմ է. Ռոբերտ Քոչարյան (Տեսանյութ)
Այն, ինչ կատարվում է այսօր Հայաստանում, անզուսպ պոպուլիզմ է, ռուսական «НТВ» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը:
«Իրավիճակը բավականին հետաքրքիր է ու ասել, թե իշխանությունները փորձ չունեն, շատ մեղմ է: Վերջին հանրահավքաին, օրինակ, հայտարարվում է, որ Հայաստանում, փաստացի, ստեղծվել է պետական ղեկավարման նոր համակարգ և հեղափոխական հրապարակը հայտարարվել է իշխանության բարձրագույն մարմին: Ես կատակ չեմ անում, ես մեջբերում եմ», - ասել է Ռոբերտ Քոչարյանը:
Ըստ նրա ՝ ՀՀ նոր իշխանությունները պարզապես չեն հասկանում, թե ինչ է պետական ղեկավարման մեխանիզմը:
«Հայտարարվում է, թե կառավարությունը հաշվետու է այդ հրապարակին, ես, օրինակ, միամտորեն մտածում էի, թե կառավարությունը հաշվետու է Ազգային ժողովին: Այն, ինչ կատարվում է Հայաստանում, անզուսպ պոպուլիզմ է, ինչի հետևանքներն, ինչպես ինձ է թվում, երկար ժամանակ խոչընդոտելու են երկրի զարգացմանը», - ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահը:
Նա նշել է՝ կա հեղափոխական էյֆորիա, որը երկար չի կարող պահպանվել:
«Գիտե՞ք հեղափոխության որևէ օրինակ, որից հետո մարդկանց կյանքն ավելի լավն է դարձել: Մարդկանց կյանքը բազմապատիկ վատացել է: Ես պատճառ չեմ տեսնում, թե ինչու մեզ մոտ այլ կերպ պետք է լինի », - ասել է Քոչարյանն՝ ընդգծելով, որ հասկանում է՝ ինքը կարող է շատ լուրջ կոնսոլիադացիայի կենտրոն դառնալ այն ուժերի համար, որոնք տեսնում են այսօրվա խնդիրները:

Роберт Кочарян: То, что сегодня происходит в Армении, –безудержный популизм
То, что сегодня происходит в Армении, – безудержный популизм, заявил в интервью российскому телеканалу НТВ второй президент Армении Роберт Кочарян.
«Ситуация чрезвычайно интересная, я, конечно, внимательно за всем этим наблюдаю, это очень мягко сказано – отсутствие опыта у новых властей. Представьте, на последнем митинге заявляется о том, что в Армении де-факто создалась новая система государственного управления, и революционная площадь объявлена высшим органом народовластия. Я цитирую, это не шутка….», - заявил Роберт Кочарян.
По его словам, новые власти Армении просто не понимают, что значит механизм государственного управления.
«Объявляется, что правительство подотчетно этой площади… и все важнейшие вопросы внутриполитические и экономические будут обсуждаться на этой площади. Я грешным делом, думал, что правительство подотчетно Национальному Собранию. То, что происходит в Армении – это просто безудержный популизм, последствия которого долгое время будут задерживать развитие страны», - сказал второй президент Армении.
Он отметил, что есть революционная эйфория, которая не может продолжаться долго.
«Вы знаете пример хоть одной революции, после которой жизнь у людей стала лучше?.. Жизнь людей кратно ухудшилась. Я не вижу поводов, почему у нас должно быть лучше», - сказал Р.Кочарян, подчеркнув, что понимает, что может стать очень серьезным консолидирующим центром для тех людей, которые видят сегодняшние проблемы.