Արցախի և Եվրախորհրդարանի համագործակցությունը ներդրում կունենա տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդման գործում. ԱԳՆ
29/08/2018 17:10
Օգոստոսի 29-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է Եվրախորհրադարանի պատվիրակությանը՝ Մարտին Զոնեբորնի գլխավորությամբ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են մի շարք հարցեր, որոնք վերաբերում էին Արցախի և Եվրախորհրդարանի միջև համագործակցությանը՝ ուղղված հանրապետությունում ժողովրդավարական ինստիտուտների հետագա ամրապնդմանը։ Արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ Արցախի Հանրապետության հետ Եվրախորհրդարանի համագործակցությունը կարևոր ներդրում կունենա տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդման գործում՝ ցուցադրելով Արցախի մեկուսացումը՝ որպես ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման միջոց օգտագործելու Ադրբեջանի քաղաքականության անընդունելիությունը։
Հյուրերի խնդրանքով Մասիս Մայիլյանը ներկայացրել է Արցախի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները, մասնավորապես՝ ընդգծելով Արցախի միջազգային ճանաչումն ու ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը, որը պետք է հիմնված լինի Արցախի ժողովրդի կողմից իրացված ինքնորոշման իրավունքի վրա։
Անդրադառնալով հանրապետությունում պետականաշինության գործընթացին՝ ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել է Արցախի Հանրապետության ժողովրդի և իշխանությունների հավատարմությունը անկախ պետականության ամրապնդմանը՝ հիմնված ժողովրդավարական արժեքների և սկզբունքների վրա։
Հանդիպման մասնակիցներն ընդգծել են նման այցերի կարևորությունն Արցախի Հանրապետության և եվրոպական կառույցների միջև համագործակցության զարգացման և ընդլայնման գործում։

Сотрудничество Европарламента с Карабахом внесет вклад в укрепление регионального мира и стабильности - МИД
29/08/2018 17:05
Министр иностранных дел Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Масис Маилян принял делегацию Европарламента во главе с депутатом Мартином Зоннеборном.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы сотрудничества между Арцахом и Европарламентом, направленного на дальнейшее укрепление демократических институтов в республике. Глава внешнеполитического ведомства выразил уверенность, что сотрудничество Европарламента с Республикой Арцах внесет свой важный вклад в укрепление мира и стабильности в регионе, демонстрируя неприемлемость политики Азербайджана по изоляции Арцаха в качестве средства решения азербайджано-карабахского конфликта.
По просьбе гостей, Масис Маилян представил приоритеты внешней политики Арцаха, в частности, шаги, направленные на достижение прогресса в процессах международного признания Арцаха и мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта на основе факта реализованного народом Арцаха права на самоопределение.
Коснувшись процесса государственного строительства в республике, глава МИД подчеркнул приверженность народа и властей Республики Арцах укреплению независимой государственности, основанной на демократических ценностях и принципах.
Участники встречи подчеркнули важность подобных визитов в деле дальнейшего развития и расширения сотрудничества между Республикой Арцах и европейскими структурами.