Չեմ կարծում, որ Սահմանադրությունը փոխվել է Սերժ Սարգսյանի պաշտոնավարման երրորդ ժամկետի համար. Շարմազանով (Տեսանյութ)
29/08/2018 11:45
Այն կարծիքին չեմ, որ սահմանադրությունը փոխվել է Սերժ Սարգսյանի երրորդ ժամկետով պաշտոնավարման համար, այսօր ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովն՝ անդրադառնալով ռուսական «НТВ» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հայտարարությանը:
«Երկրորդ նախագահի գնահատականները Սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ մեզ համար նորություն չեն: Այդ բարեփոխումների և′ նախօրեին, և′  այդ ընթացքում եղել են քաղաքական գործիչներ, պաշտոնաթող նախագահներ, ովքեր դեմ են արտահայտվել», - ասաց Էդուարդ Շարմազանովը:
Նա նշեց, որ կարող է վերահաստատել միայն ՀՀԿ-ի դիրքորոշումն այս առումով՝ սահմանադրական բարեփոխումները և խորհրդարանական համակարգին անցնելու անհրաժեշտությունը կար:
«Ինչ վերաբերում է Սերժ Սարգսյանի պաշտոնավարման երրորդ ժամկետին, ես այն կարծիքին չեմ, որ Սահմանադրությունը փոխվել է, որ Սերժ Սարգսյանը երրորդ ժամկետով պաշտոնավարի:  Սահմանադրությունը փոխվել է շատ ավելի կարևոր հիմնավորումներով, որի մասին մենք խոսել ենք», - ասաց Շարմազանովն՝ ընդգծելով.
«Սերժ Սարգսյանի առաջադրման վերաբերյալ ևս եղել են տարբեր կարծիքներ: Ես գտնում եմ, որ ապրիլի 17-ի դրությամբ Սերժ Սարգսյանի ընտրվելը բխում էր Հայաստանի Հանրապետության պետական շահից, քանի որ այն ժամանակվա իրողություններով Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը ստացել էր ընտրություններում քաղաքական մեծամասնություն ու, ըստ Սահմանադրության, մենք պետք է որոշեինք՝ ում ենք վստահում վարչապետի պաշտոնը, իսկ մենք մեր թիմում ավելի պատրաստված, ավելի իմաստուն, ավելի մարտահրավերներին դիմակայալու, ավելի լավ ազգային անվտանգությունը գիտակցելու ու Արցախի շահը պաշտպանելու, ավելի իմաստուն, փորձառու գործիչ, քան Սերժ Սարգսյանը, չունեինք»:

Не считаю, что Конституция была изменена для третьего срока пребывания во власти Сержа Саргсяна – Эдуард  Шармазанов
29/08/2018 12:48
Не считаю, что Конституция была изменена для третьего срока пребывания во власти Сержа Саргсяна – Эдуард Шармазанов
Не считаю, что Конституция была изменена для третьего срока пребывания во власти Сержа Саргсяна, заявил сегодня в парламенте журналистам вице-спикер Национального Собрания, пресс-секретарь Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов, касаясь заявления экс-президент Армении Роберта Кочаряна в интервью российскому телеканалу НТВ.
«Оценки второго президента относительно конституционных реформ для нас не новость. И перед этими реформами, и в ходе этих реформ были политические деятели, бывшие президенты, которые выступали против этого», - сказал Эдуард Шармазанов.
Он отметил, что может лишь подтвердить позицию РПА относительно необходимости конституционных изменений и перехода к парламентской системе.
«Что касается третьего срока Сержа Саргсяна, то я не разделяю мнения, что Конституция была изменена для того, чтобы Серж Саргсян остался во власти на третий срок. Изменение Конституции обусловлено более важными обоснованиями, о которых мы говорили», - сказал Эдуард Шармазанов, подчеркнув:
«Относительно выдвижения Сержа Саргсяна также озвучивались различные мнения. Я считаю, что по состоянию на 17 апреля, избрание Сержа Саргсяна вытекало из государственных интересов Армении, поскольку Республиканская партия Армении фактически в результате выборов сформировала политическое большинство в парламенте.  Согласно Конституции, мы должны были решить, кому доверяем должность премьер-министра, а мы в нашей команде не имели более подготовленного, более мудрого, более способного противостоять вызовам, лучше знающего национальную безопасность и защищающего интересы Арцаха, более опытного и мудрого деятеля, чем Серж Саргсян».