Հրազդանում ազատ տնտեսական գոտի կստեղծվի. դրանում 300-ից ավելի աշխատատեղ ու մոտ 50 մլն դոլարի ներդրում է կանխատեսվում
30/08/2018 11:57
Այսօրվա նիստում գործադիրը հավանություն տվեց «Էկոս» փակ բաժնետիրական ընկերության կողմից մասնավոր նախաձեռնությամբ ՀՀ Կոտայքի մարզի Հրազդան քաղաքում ազատ տնտեսական գոտի ստեղծելու մասին որոշմանը:
«Այս որոշմամբ հաստատվում է այն քաղաքականությունը, որ ՀՀ տնտեսությունը պետք է հիմնվի բարձր տեխնոլոգիական նորարարությունների վրա», - ասաց հարցով զեկուցող ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանը:
«Կազմակերպության կողմից ներկայացված ներդրումային ծրագիրը նախատեսում է, որ մինչև 2043թ.-ը կներգրավվի շուրջ 200 շահագործող այս տարածքում, ընդ որում՝ մինչև 2021թ.-ը խոսք է գնում 50 շահագործողի մասին: Ծրագրի ընթացքում զուտ միայն կազմակերպչի կողմից սկզբնական փուլում ստեղծվելու է 22 նոր աշխատատեղ և 300 նոր աշխատատեղեր էլ կանխատեսվում է շահագործողների կողմից: Կազմակերպիչը, նախնական հաշվարկներով, մինչև 4 մլն դոլարի ներդրում է նախատեսում կատարել, իսկ շահագործողների կողմից մինչև 2021թ. 15 մլն և հետագա տարիներին ևս 30 մլն ԱՄՆ դոլար ներդրումներ են կանխատեսվում», - ասաց Արծվիկ Մինասյանը:
Նախարարի խոսքով՝ այս ազատ տնտեսական գոտին հիմնական երկու տարածք է ունենալու, արտադրական հատվածը՝ Հրազդանում, գրասենյակայինը՝ Երևանում:

В Раздане будет создана новая свободная экономическая зона
Сегодня на заседании правительства Армении одобрено решение о создании закрытым акционерным обществом «Экос» свободной экономической зоны (СЭЗ) в городе Раздан Котакской области Армении.
«Этим решением подтверждается та политика, что экономика Армении должна основываться на высокотехнологичных инновациях», - сказал министр экономического развития и инвестиций Арцвик Минасян.
«Представленная инвестиционная программа предусматривает, что до 2043 года будет на эту территорию привлечено около 200 эксплуатирующих компаний, при этом до 2021 года речь идет о 50 эксплуатирующих компаниях. В ходе реализации программы только организатором будут созданы 22 новых рабочих места, прогнозируется создать еще 300 рабочих мест со стороны эксплуатирующих компаний. Организатор, по предварительным расчетам, планирует осуществить инвестиции в размере до 4 млн. долларов, а со стороны эксплуатирующих компаний прогнозируются инвестиции в размере 15 млн. до 2021 года и еще 30 млн. долларов США в последующие годы», - сказал Арцвик Минасян.
По словам министра, СЭЗ будет иметь в основном две территории – производственную часть – в Раздане и офисную – в Ереване.