Ադրբեջանում Դեն Բիլզերյանին երկու հոդվածով մեղադրանք է առաջադրվել, իսկ դատարանը որոշել է ձերբակալել նրան
30/08/2018 15:40
Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել հայկական ծագումով ամերիկացի միլիոնատեր, «պոկերի արքա» Դեն Բիլզերյանի նկատմամբ:
Ադրբեջանի Գլխավոր դատախազությունից նշել են, որ Բիլզերյանը «կազմակերպված խմբի կազմում» 2018 թվականի օգոստոսի 28-ին առանց անհրաժեշտ փաստաթղթերի՝ շրջանցելով Ադրբեջանի պետական սահմանի հսկիչ անցագրային կետերը, «անօրինական ճանապարհով» այցելել է Ստեփանակերտ և «օկուպացված այլ տարածքներ»:
Գտնվելով Լեռնային Ղարաբաղում, Բիլզերյաը «կազմակերպել է ցուցադրական կրակ՝ անօրինական ճանապարհով ձեռք բերված զինատեսակներից»:
Հարուցվել է քրեական գործ 228.2 հոդվածով (կազմակերպված խմբի կողմից անօրինական ճանապարհով հրազենի ձեռքբերում, իրացում, վաճառք) և 318.2  հոդվածով (Ադրբեջանի պետական սահմանի հատում՝ կազմակերպված խմբի կողմից, առանց անհրաժեշտ  փաստաթղթերի և հսկիչ անցագրային կետը շրջանցելով):
Դատարանի որոշմամբ՝ Դեն Բիլզերյանի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը: Բացի այդ՝ նամակ է ուղարկվել Ինտերպոլ՝ նրա նկատմամբ միջազգային հետախուզում հայտարարելու համար:

В Азербайджане Дэна Билзеряна обвинили по двум статьям, а суд решил арестовать его
Генпрокуратура Азербайджана возбудила уголовное дело против американского миллионера армянского происхождения, «короля покера» Дэна Билзеряна.
В сообщении генпрокуратуры отмечается, что Билзерян «в составе организованной группы» 28 августа 2018 года без установленных документов и в обход контрольно-пропускных пунктов на госгранице Азербайджана незаконно посетил Степанакерт и «другие находящиеся под оккупацией территории».
Находясь в Нагорном Карабахе, Билзерян «устроил демонстративную стрельбу из незаконно приобретенных гранатомета, ружья и других видов огнестрельного оружия».
В управлении по делам о тяжких преступлениях Генпрокуратуры возбуждено уголовное дело по статьям 228.2 (незаконные приобретение, реализация, продажа, хранение, ношение организованной группой огнестрельного оружия, комплектующих к нему, взрывчатых веществ и взрывных устройств) и 318.2 (переход организованной группой охраняемой государственной границы Азербайджанской Республики без установленных документов или в обход контрольно-пропускных пунктов).
Решением суда в отношении Дэна Билзеряна избрана мера пресечения в виде взятия под стражу, отправлено обращение об объявлении его в международный розыск по линии Интерпола.