Հայաստանում ընտրակաշառք տալը կամ վերցնելը կքրեականացվի ու կպատժվի ազատազրկմամբ
Հայաստանում կքրեականացվի ընտրակաշառքի տալը կամ վերցնելը, այսօր որոշման նախագծին հավանություն տվեց Կառավարությունը՝ այն վերջնական հաստատման ուղարկելով խորհրդարան:
«Մեր կառավարությունը հանձն է առել ապահովել ազատ ընտրություններ և նաև հասարակության շրջանում բարձրացնել ընտրական ինստիտուտների նկատմամբ վստահությունն ու հավատը: Այս առնչությամբ քրեական օրենսգրքում, վարչական իրավախախտումների մասին օրենսգրքում նախաձեռնվել են փոփոխություններ, որի մշակմանը մասնակցել են նաև քաղհասարակության ներկայացուցիչներ», - ասաց հարցով զեկուցող ՀՀ Արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը՝ մանրամասնելով.
«Այս փաթեթի ընդունմամբ նախատեսվում է խստացնել պատասխանատվությունը ընտրակաշառքի համար և վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքից այն տեղափոխել քրեական օրենսգիրք՝ նախատեսելով դրա համար ոչ միայն տուգանքի ձևով պատիժ, այլև որոշակի ժամկետով ազատազրկում», - ասաց Արտակ Զեյնալյանը:
Նա նշեց, որ բացառություն կհամարվի նախընտրական շրջանակում կուսակցության կամ դաշինքի տարբերանշանով ու խելամիտ արժեքի սահմաններում քարոզչական նյութերի տրամադրումը՝ գրիչներ, և այլն:

Giving or taking election bribe to be criminalized in Armenia
Giving or taking election bribe will be criminalized in Armenia. The draft bill has been approved at today’s cabinet sitting and sent to Armenia’s National Assembly for final approval.
“Our government has assumed a commitment to ensure free elections, raise people’s trust toward electoral institutions,” Justice Minister Artak Zeynalyan said, addressing the cabinet and explaining the corresponding changes.
“With the approval of this package we intend to toughen the responsibility for giving or taking election bribes and moved it from legislation on administrative violations to Criminal Code envisaging for it not only fines but imprisonment as well,” Artak Zeynalyan said.
He said exclusions will be provision of propaganda materials with logos of parties during the pre-electoral period.