«Հրապարակ». Քաղաքական լուրջ վրիպում. ՀՀ իշխանությունները չցավակցեցին սենատոր ՄակՔեյնի մահվան կապակցությամբ
31/08/2018 10:17
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «ԱՄՆ հայ համայնքում տարակուսած են՝ Հայաստանի իշխանությունները չցավակցեցին սենատոր ՄակՔեյնի մահվան կապակցությամբ: Համայնքը մշտապես իր օրակարգային հարցերի, այդ թվում՝ Հայաստանին վերաբերող խնդիրների լուծման համար դիմում էր սենատորին և աջակցություն ստանում նրանից: ՄակՔեյնը 2 անգամ այցելել է Հայաստան և Սենատում միշտ օժանդակել է հայկական օրակարգին:
Անգամ ՄակՔեյնի ամենամեծ հակառակորդ Թրամփը, որին ընտանիքն արգելեց մասնակցել սգո արարողություններին, հրահանգել էր 2 օրով իջեցնել Սպիտակ տան դրոշը: Համայնքը ՀՀ իշխանությունների՝ ցավակցական հեռագիր չուղարկելը համարում է քաղաքական լուրջ վրիպում, ինչը կխանգարի համայնքի գործունեությանը հանրապետականների հետ աշխատանքում: Ի դեպ, Ադրբեջանում ՄակՔեյնն ուներ խիստ հայամետ գործչի համբավ:
Հիշեցնենք, որ Ջոն Մակքեյնը աջակցել էր 1989թ. «Արցախի խնդրի արդար և խաղաղ կարգավորման» և «Մարդասիրական միջանցք» օրենսդրական նախաձեռնություններին»:

«Грапарак»: Серьезный политический промах – власти Армении не выразили соболезнований в связи со смертью сенатора Джона Маккейна
31/08/2018 11:31
Газета «Грапарак» пишет, что армянская община США в недоумении – власти Армении не выразили соболезнования в связи со смертью сенатора Джон Маккейна. Община всегда обращалась к сенатору для решения вопросов повестки, в том числе касающихся Армении, и получала его поддержку. Маккейн два раза посещал Армению и всегда поддерживал армянскую повестку в Сенате США.
«Даже самый большой противник Маккейна Трамп, которого семья скончавшегося сенатора не пригласила на траурную церемонию, распорядился приспустить национальный флаг над Белым домом в память о сенаторе на два дня. Община считает серьезным политическим промахом тот факт, что власти Армении не направили телеграмму соболезнования, что помешает деятельности армянской общины в работе с республиканцами. Кстати, в Азербайджане Джон Маккейн имел славу крайне проармянского деятеля», - отмечает издание.
Напомним, сенатор Джан Маккейн поддержал в 1989 году законодательные инициативы «Справедливое и мирное урегулирование карабахского конфликта» и «Гуманитарный коридор».