Արցախի անկախ հանրապետությունը վստահորեն առաջ է ընթանում ազատության ու ժողովրդավարության ճանապարհով. Նախագահ
02/09/2018 12:25
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի Անկախության տոնի առթիվ
1991թվականին ընդունված պատմական փաստաթղթով հռչակվեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը: Անցած ավելի քան քառորդ դարը փորձության, հաղթանակների ու պետականաշինության հագեցած ժամանակահատված էր: Այս ողջ ընթացքում ձեզ մշտապես պահպանել եւ ոգեւորել է ազատ ապրելու, պայքարելու եւ հաղթելու կամքի ուժը, որը համահայկական երազանքը դարձրեց իրականություն:
Անկախության հռչակագրով դրվեց Արցախի պետականաշինության հիմքը: Այսօրվա տոնական մթնոլորտում երախտագիտությամբ վերստին հիշում ենք նրանց, ովքեր ձեւավորեցին այն, ովքեր կռեցին պետականությունը, ովքեր հանուն նրա կյանք, առողջություն զոհաբերեցին:
Նրանց մասին մտածելով, նրանց հարգանքի տուրք մատուցելով, նրանց մեծարելով՝ մենք զգում ենք ժամանակի միջից հղվող պատգամը Արցախի այսօրվա քաղաքացուն, այսօրվա զինվորին, մեր ողջ ժողովրդին՝ պաշտպանել ու հզորացնել երկիրը, պետությունը, լինել միասնական Հայաստան, Արցախ եւ Սփյուռք:
Այդ միասնականության լավագույն վկայությունն Արցախի այսօրվա անկախ հանրապետությունն է, որը վստահորեն առաջ է ընթանում ազատության ու ժողովրդավարության ճանապարհով՝ շարունակական հաջողություններ արձանագրելով պետականաշինության գործընթացում:
Շնորհավորելով համահայկական տոնի՝ Արցախի անկախության հռչակման 27-րդ տարեդարձի առթիվ՝ մաղթում եմ խաղաղություն, բարեկեցություն եւ հաստատուն հավատ ապագայի հանդեպ»:

President of Armenia Armen Sarkissian addressed a congratulatory message on 27th anniversary of Artsakh’s Independence.
“With a historic document adopted in 1991 the Nagorno Karabakh Republic was proclaimed. The past more than quarter century was a period full of trials, victories and state-building process. During all this period you were inspired by the will to live free, struggle and triumph which turned the Pan-Armenian dream into reality,” the president’s statement runs.
He stressed that the declaration of independence put the basis for Artsakh’s state-building. “In today’s festive atmosphere, we once again remember those who made this dream come true, who sacrificed their lives and health for it. By thinking about them, paying tribute to them, honoring them, we feel the commandment coming within time to today’s citizens of Artsakh, today’s soldiers, our people – defend and strengthen the country, the state, be a united Armenia, Artsakh and Diaspora,” the president said in his message.
He stressed that the best proof of this unity is the present-day independent Republic of Artsakh, which is confidently advancing on the path of freedom and democracy by registering continuous successes in the state-building process.