Մեզ մտահոգում է, որ Հայաստանում իրավիճակը շարունակում է եռալ. Լավրով
Մոսկվան Հայաստանի ներքին գործն է համարում այդ երկրի նախկին իշխանությունների դեմ տարվող հետաքննությունը, սակայն երկրում անհանգիստ վիճակը տագնապ է առաջացնում:
«Իհարկե, մենք մտահոգված ենք, որ Հայաստանում իրավիճակը դեռ եռում է, տարիներ առաջ տեղի ունեցած դեպքերը հետաքննվում են, դուք գիտեք փաստերի մասին, գիտեք այն ձերբակալությունների մասին, որոնք տեղի են ունենում: Դա, իհարկե, համարում ենք Հայաստանի Հանրապետության ներքին գործը: Եվ մենք, իսկապես, ցանկանում ենք, որ այդ ներքին գործերը մնան օրենքի և Սահմանադրության ամուր հիմքերի վրա և արագ հաղթահարվեն », - ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը՝ ելույթ ունենալով Միջազգային հարաբերությունների Մոսկվայի պետական ինստիտուտում:
Նա նշել է, որ մոտ ապագայում նախատեսվում է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հերթական հանդիպումը:
«Կարծում եմ, որ մեզ համար կարևոր է լսել, թե ինչպես է Հայաստանի նոր ղեկավարը գնահատում իր երկրի իրադրության զարգացման հեռանկարները», - ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը:

Нас тревожит, что ситуация в Армении сейчас продолжает бурлить - Лавров
В Москве считают внутренним делом Армении проходящие в стране расследования в отношении бывших руководителей этой страны, но неспокойная ситуация в стране вызывает тревогу.
«Конечно же, нас тревожит, что ситуация в Армении сейчас продолжает бурлить, расследуются события десятилетней давности, вы знаете факты, вы знаете о тех арестах, которые происходят. Мы считаем это, безусловно, внутренним делом Республики Армения. И очень хотим, чтобы все эти внутренние дела оставались на прочной почве закона, Конституции и были поскорее преодолены», - заявил глава МИД РФ Сергей Лавров, выступая в МГИМО.
Он отметил, что в ближайшее время планируется еще одна встреча президента России Владимира Путина и премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
«Думаю, что нам будет важно услышать, как сам новый лидер Армении оценивает перспективы развития ситуации в его стране», - сказал глава МИД РФ.