Քեզ իրոք էն սերիալներիդ մեջի «տղու» տեղն ես դրել. Վիգեն Սարգսյանը՝ Հայկ Մարությանին (Տեսանյութ)
ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Վիգեն Սարգսյանը Facebook-յան իր էջում անդրադարձել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կողմից առաջադրված Երևանի քաղաքապետի թեկնածու Հայկ Մարությանի ելույթին:
Վիգեն Սարգսյանի գրառումը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
«Այ գավառական ծաղրածու,
Դու ո՞վ դարձար, որ մեր հասարակությունը սևերի և սպիտակների կիսես: Անկախ նրանից, թե որքան սուր կարող են լինել մեր հայրենակիցների զգացմունքներն անցյալի սխալների նկատմամբ կամ խորը հավատն ապագայի հանդեպ, անկախ նրանից, թե որքանով կհաջողի ներկայիս կառավարությունը, կամ հիասթափության ալիքի կհանգեցնի այն, որևէ մեկն իրավունք չունի դասելու երևանցիներին սևերի և սպիտակների:
Դու քարոզարշավը չսկսած ցուցադրեցիր քո քաղաքական բոբիկությունը և ցածր բարոյականությունը: Երկրի և քաղաքի ապագայով մտահոգ գործիչը նույնիսկ և հատկապես հասարակության իրական պառակտվածության պարագայում պետք է ջանք չխնայի կամրջելու այդ բացը: Իսկ նոր անջրպետներ ստեղծելը թույլի, անվստահի, մեծամիտ և հասարակության վրա թքած ունեցող մարդու գործելաոճ է:
Կան շատ մարդիկ, ովքեր ուզում են հավատալ Նիկոլ Փաշինյանին, բայց մեծ սխալ են համարում նրա կողմից քո առաջադրումը: Նրանցից շատերը, կարող է համարեն, որ դու չունես բավարար փորձ և գիտելիք` մայրաքաղաք կառավարելու համար: Շատերի համար էլ կարող է ավելի համոզիչ լինեն այլ թեկնածուների նախընտրական ծրագրերը: Ոմանք կբարդութավորվեն ձայն տալ բիգուդիավոր տղամարդու: Դա դեռ ոչ մեկին սև չի դարձնում:
Կան նաև մարդիկ, շատ ազնիվ մարդիկ, որ բացարձակ չեն կիսում Նիկոլ Փաշինյանի ապագայի տեսլականը և հատկապես նրա կադրային քաղաքականության նկատմամբ լուրջ վերապահումներ ունեն, և դա ևս նրանց սև չի դարձնում: Դա է ժողովրդավարական հասարակության էությունն ու ընտրությունների բուն իմաստը: Ուստի, քո ասածը լրջագույն խնդիր է նաև մեր երկրում ժողովրդավարական արժեքների տարածման, ինստիտուտների ամրապնդման, ազատ ընտրությունների անցկացման տեսակետից:
Քո վարքագիծը վիրավորական է ոչ միայն ընտրարշավին մասնակցող մեկ տասնյակից ավել մրցակիցներիդ համար, այլև ողջ հասարակության, այդ թվում նրանց, ով այս կամ այն պատճառով մտադիր էր քվեարկել քո օգտին:
Հասկանալի է, որ անճաշակ և անբան սերիալներումդ, որոնցով արդեն մեծ վնաս ես հասցրել բազմաթիվ հայ երեխաների, որոնց այդ հումորը սկսում է ծիծաղելի թվալ, սովորել ես մոնտաժի: Հանրային քաղաքականության մեջ խոսքիդ համար պետք է սովոորես պատասխան տալ, և իմանաս, որ թուլության նշան է հանրայնորեն արտահայտած խոսքդ թաքցնելու խղճուկ փորձը: Իզուր էիր մոնտաժում` ասել ես այն, ինչին հավատում ես: Անկեղծ կարծում ես, որ քեզ չընտրողը` սև է: Քեզ իրոք էն սերիալներիդ մեջի, լեզուս էլ չի պտտվում ասեմ «տղու» տեղն ես դրել:
Չգիտեմ, որքանով քո շրջապատը քեզ դա կբացատրի, բայց քարոզարշավիդ մեկնարկն այնքան վատն է, որ իրեն հարգող թեկնածուն, քո փոխարեն, միայն մեկ ճանապարհ կտեսներ շտկելու վիճակը` ինքնաբացարկ հայտարարելով: Մի գուցե ցուցակիդ մեջի այլ թեկնածուներն այդ գործից մի քիչ ավելի լավ գլուխ հանեն: Ախր 2800 տարեկան քաղաք կառավարելն ամեն մեկի խելքի բան չէ»:

Виген Саркисян: Ты действительно считаешь себя тем «парнем» из своих сериалов
Бывший министр обороны Армении Виген Саркисян прокомментирован выступление кандидата в мэры Еревана от блока «Мой шаг» Айка Марутяна на своей странице Facebook.
Представляем запись Вигена Саркисяна полностью.
«Ты, провинциальный шут,
Кто ты такой, чтобы делить наше общество на черных и белых? Независимо от того, насколько острые эмоции могут вызывать у наших соотечественников ошибки прошлого или глубокая вера в будущее, независимо от того, насколько нынешнее правительство будет успешным или приведет к волне разочарования, никто не имеет право делить ереванцев на черных и белых.
Ты, еще не успев начать предвыборную агитацию, уже показал свою политическую  нищету и низкую нравственность. Обеспокоенный будущим страны и города деятель, даже, и в особенности, в условиях реальной разобщенности общества, не должен жалеть усилий, чтобы уменьшить этот разрыв. А создание новых барьеров – это стиль работы слабого, ненадежного, честолюбивого человека, которому плевать на общество.
Есть много людей, которые хотят верить Николу Пашиняну, однако твое выдвижение с его стороны считаю большой ошибкой. Многие из них могут считать, что у тебя нет достаточно опыта и знаний, чтобы управлять столицей. А для многих могут быть более убедительными предвыборные программы других кандидатов. Некоторые могут закомплексовать проголосовать за мужчину в бигудях. Это еще не делает никого черным.
Есть также люди, очень честные люди, которые абсолютно не разделяют видение будущего Никола Пашиняна и имеют серьезные оговорки особенно относительно его кадровой политики, и это не делает их черными. В этом – суть демократического общества и суть самих выборов. Посему сказанное тобой – серьезная проблема также с точки зрения распространения в нашей стране демократических ценностей, укрепления институтов, проведения свободных выборов.
Твое поведение оскорбительно не только для более одного десятка участвующих в избирательной кампании конкурентов, но и всего общества, в том числе и тех, кто по той или иной причине намеревался голосовать за тебя.
Понятно, что ты привык к монтажу в своих безвкусных и бездарных сериалах, которыми уже нанес большой урон многим армянским детям, которым этот юмор начинает казаться смешным. В общественной политике ты должен научиться отвечать за свои слова и знать, что жалкая попытка сокрыть публично высказанное слово – признак слабости. Зря смонтировал: ты сказал то, во что веришь. Ты искренне считаешь, что тот, кто не выберет тебя – черный. Ты действительно считаешь себя, язык не поворачивается сказать, «парнем» из своих сериалов.
Не знаю, насколько твое окружение способно объяснить тебе это, но начало твоей агитационной кампании настолько плохое, что уважающий себя кандидат, вместо тебя, увидел бы лишь один путь для исправления ситуации – объявить самоотвод. Возможно, другие кандидаты из твоего списка справятся чуть лучше. Ведь не каждому дано управлять 2800-летним городом», - написал Виген Саркисян.