ՀՔԾ-ն որոշել է փոխել Քոչարյանի խափանման միջոցը
Հատուկ քննչական ծառայության քննիչը ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանից երկրից չհեռանալու մասին ստորագրություն է վերցրել, Aysor.am-ին հայտնեցին ՀՔԾ մամուլի ծառայությունից:
Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Քոչարյանի փաստաբան Արամ Օրբելյանն ասաց, որ գործով ՀՔԾ քննիչն իրենց այդ մասին տեղեկացրել է ու փոխանցել, որ համապատասխան պաշտոնական գրությունը փոստով ուղարկվել է։
Մեր հարցին, թե ինչպե՞ս է գնահատում խափանման միջոցի փոփոխության մասին որոշումը, Օրբելյանը պատասխանեց. «Առաջին հայացքից իրավաչափ որոշում չէ, բայց այն պետք է ստանանք, ուսումնասիրենք և հետո միայն գնահատականներ կհայտնենք»։
Նշենք, որ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը Վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշմամբ վերացել էր և նրա նկատմամբ որևէ խափանման միջոց չէր կիրառվել։ Այժմ, երբ տարածվեցին տեղեկություններ, որ Քոչարյանը պատրաստվում է մեկնել երկրից, նախաքննական մարմինը որոշեց երկրից չհեռանալու մասին ստորագրություն խափանման միջոց ընտրել երկրորդ նախագահի նկատմամբ։

Armenia’s Special Investigation Service’s investigator has taken a signature bond from Armenia’s ex president Robert Kocharyan on not leaving the country, SIS press service told Aysor.am.
Speaking to Aysor.am correspondent, Kocharyan’s attorney Aram Orbelyan said, “It is not a legitimate decision from the first glance, but we are yet to get the official writ, study and only then voice our assessment.”
The Court of Appeal has changed the arrest as Kocharyan’s preventive measure but has not applied any other. After the talks about Kocharyan’s departure, the investigative body decided to apply signature bond on not leaving the country as a preventive measure.
The former president is charged with breaching the constitutional order during the public protests in March 2008. He was kept in custody for 17 days until Court of Appeal satisfied the appeal of his attorneys and he was set free.