Հարկային տեսուչները վերջին ամսում գործարարներին զանգահարել ու խնդրել են կանխավճար կատարել, որ պլանը կատարվի. «Հրապարակ»
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Հարկային մուտքերի մասով թեև պլանային ցուցանիշները վերջին ամիսներին ապահովվել են, սակայն մասնավորապես օգոստոսին դա հեշտ չի եղել։ Ավելի ճիշտ, դատելով գործարար շրջանակներից ստացված տեղեկություններից, դա հաջողվել է նախկին աշխատաոճին անցնելու գնով՝ կանխավճարների ինստիտուտը վերականգնելով։
Օգոստոսի վերջին օրերին գրեթե բոլոր հարկային տեսուչները զբաղված են եղել գործարարներին զանգահարելով և խնդրելով կանխավճար կատարել, որ պլանը կատարվի։ Եթե սրան գումարենք նաև այն, որ կառավարության վերջին նիստում ՊԵԿ նախագահին «խոսքից զրկելու» վարչապետի քայլը մեծ աղմուկ հանեց, ապա կարելի է ենթադրել, որ ՊԵԿ-ում իրավիճակն այնքան էլ պարզ չէ»:

«Грапарак»: В последний месяц налоговые инспектора звонили бизнесменам и просили сделать предоплату по налогам
Газета «Грапарак» пишет, что хотя и в последние месяцы плановые показатели по части налоговых поступлений были обеспечены, тем не менее, в августе это было нелегко сделать. Скорее всего, судя по полученной из бизнес-кругов информации, это удалось сделать за счет перехода на прежнюю систему работы – за счет восстановления института авансовых налоговых платежей.
«В конце августа почти все налоговые инспектора были заняты тем, что звонили бизнесменам и просили сделать предоплату по налогам, чтобы план был выполнен. Если прибавить к этому также то, что предпринятый на последнем заседании правительства премьер-министром шаг «лишить слова» председателя Комитета государственных доходов вызвал большой шум, то можно предположить, что ситуация в КГД не совсем понятная», - отмечает издание.