ԱՄՆ դեսպանության ֆրենչայզինգի համաժողովը կապեր է ստեղծում ամերիկյան գործարարների և հայ ներդրողների միջև
05/09/2018 11:27
Այսօր Երևանում ԱՄՆ դեսպանատունը և ԱՄՆ կոմերցիոն ծառայության Մոսկվայի գրասենյակը՝ ԱյԴի բանկի հետ համատեղ, կազմակերպել էին մեկօրյա համաժողով, որը նվիրված էր ֆրենչայզինգի ընձեռած գործարար հնարավորություններին:
Այս համաժողովը հայ-ամերիկյան առևտրաներդրումային կապերի խթանմանն ուղղված շարունակական նախաձեռնություններից մեկն էր, որը մասնակիցներին տվեց եզակի ու արժեքավոր հնարավորություն հնարավորինս վաղ իմանալ այն հայտնի ամերիկյան բրենդերի մասին, որոնք հետաքրքրված են հայկական շուկայում իրենց ներկայության հաստատմամբ:
«Գիտեմ, որ այսօր սկիզբ կառնեն բազմաթիվ հաջող ձեռնարկներ: Հուսով եմ, որ ԱՄՆ դեսպանատունը կկարողանա պարարտ հող նախապատրաստել հայաստանյան գործարարների և ամերիկյան ընկերությունների միջև կապերի ձևավորման համար, ապա մենք հետ կքաշվենք, և դուք արդեն կանեք այն, ինչ ձեզ մոտ լավ է ստացվում և կզարգացնենք ձեր բիզնեսը», - բացման խոսքում ասաց ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը:
Ֆրենչայզինգի համաժողովը մեկ հարկի տակ էր հավաքել հայ և ամերիկացի գործարարներին՝ օգնելով ձևավորել նոր գործընկերություններ հյուրընկալության, մանրածախ վաճառքի, զբոսաշրջության ոլորտներում: Երեք ամերիկյան կորպորացիաների՝ Papa John’s Pizza-ի, Baskin Robbins-ի և Domino’s Pizza-ի ներկայացուցիչների հետ միասին համաժողովին ներկա էին ավելի քան 50 հայ գործարար և պետական պաշտոնյա: Ամերիկյան բիզնեսի ներկայացուցիչները հստակեցրին ֆրենչայզինգի իրենց կոնցեպտը և ծանոթացան հայաստանյան գործարար միջավայրի առանձնահատկություններին:
Համաժողովում ամերիկյան ընկերությունների կողմից ֆրենչայզինգային պայմանների մասին ելույթներից զատ եղան նաև ելույթներ տեղական հայտնի ընկերությունների կողմից՝ բիզնեսի, իրավական ու ֆինանսական հարցերի, ինչպես նաև ֆրենչայզինգի զարգացման համատեքստում մտավոր սեփականության իրավունքի պաշտպանության կարևորության մասին:
2015թ. նմանատիպ համաժողովին հաջորդել էր Tutti-Frutti Frozen Yogurts-ի երկու կետերի բացումը՝ տեղի գործընկերների հետ ձեռք բերված ֆրենչայզինգի պայմանավորվածության համաձայն, և այս միջոցառումը միտված էր նպաստել նմանօրինակ նոր զարգացումներին:

The U.S. Embassy in Yerevan and the U.S. Commercial Service in Moscow, in partnership with IDBank, organized a one-day conference focused on franchise business opportunities on September 5 in Yerevan.  The event is part of an ongoing effort to foster trade and investment between the United States and Armenia. The conference gave participants rare and valuable early access to well-known American brands eager to enter the Armenian market.
“I know there are many success stories waiting to be written here today,” Ambassador Richard M. Mills, Jr. said at the event’s opening. “It is my hope that we, at the U.S. Embassy, can set the stage for success by connecting Armenian and American companies. Then we can step back and let you do what you do best and build your businesses.”
The franchise conference brought U.S. and Armenian businesses together, helping to forge new partnerships in various sectors, including hospitality, retail, and tourism.  More than 50 Armenian business leaders and government officials attended the conference, along with representatives from three U.S. corporations:  Papa John’s Pizza, Baskin Robbins, and Domino’s Pizza.  The American business representatives presented their franchise concepts and learned about the Armenian business environment.
Along with presentations from each of the American franchise businesses, participants heard from well-known Armenian organizations about business, financial, and legal considerations, including the importance of intellectual property rights as franchising in Armenia develops further.
The event builds on the success of a similar event in 2015 which resulted in Tutti Frutti Frozen Yogurt opening two franchises with local partners in the region.