Բաքվում կարծում են՝ Դեն Բիլզերյանն Արցախում կրակել է Ադրբեջանի ԶՈՒ դիրքերի ուղղությամբ. ԱՄՆ դեսպանը կանչվել է ԱԳՆ
05/09/2018 15:08
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը բողոքի նոտա է հղել երկրում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ուիլյամ Գիլին: Այդ մասին հայտարարել է ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Հիքմետ Հաջիևը:
«Գիլը կանչվել է ԱԳՆ, որտեղ նրան հանձնվել է ԱՄՆ պետական դեպարտամենտին հասցեագրված նոտա՝ այդ երկրի քաղաքացի Դեն Բիլզերյանի այցի առնչությամբ Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներ», - հայտնել է Հ.Հաջիևը:
Ըստ նրա, Գիլին հայտնել են, որ Դ.Բիլզերյանը խախտել է «Ադրբեջանի Հանրապետության պետական սահմանի մասին» օրենքը, «Միգրացիոն օրենսգիրքը» և «առանց համապատասխան փաստաթղթերի Հայաստանի տարածքով այցելել ադրբեջանական օկուպացված տարածքներ՝ շրջանցելով հաստատված հսկիչ անցակետերը»:
«Գտնվելով Խանքենդի և այլ օկուպացված տարածքներում՝ նա զբաղվել է անօրինական ռեժիմի քարոզչությամբ, ապօրինի ձեռք է բերել հրազեն և սադրիչ նպատակներով դրանից ցուցադրական կրակ բացել Ադրբեջանի Զինված ուժերի դիրքերի ուղղությամբ», - ասել է Հաջիևը:
«Ադրբեջանական կողմն ակնկալում է, որ ԱՄՆ կառավարությունն ամենայն լրջությամբ կվերաբերվի պաշտոնական Բաքվի մտահոգություններին՝ Դ. Բիլզերյանի անօրինական գործողությունների կապակցությամբ և կձեռնարկի անհրաժեշտ միջոցներ, որպեսզի հետագայում ամերիկյան քաղաքացիները ձեռնպահ մնան Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներ այցելելուց», - ասել է Հ. Հաջիևը:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ հայազգի ամերիկացի միլիոնատեր, «պոկերի թագավոր» Դան Բիլզերյանը մտադիր է իրականացնել լայնածավալ ծրագիր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում:
Aysor.am-ի տեղեկություններով՝ հենց այդ նպատակով էլ նա մեկնել էր Արցախ:
Արցախի նախագահի հատուկ հանձնարարություններով ներկայացուցիչ, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային անվտանգության ծառայության նախկին տնօրեն Արշավիր Ղարամյանը ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել էր լուսանկարներ և տեսանյութեր՝ նշելով, որ ամերիկացի միլիոնատեր, հայազգի Դեն Բիլզերանը հյուրընկալվել է Արցախի ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցներին:

В Баку считают, что Дэн Билзерян в Карабахе стрелял по позициям ВС Азербайджана. Посол США вызван в МИД
05/09/2018 14:53
Министерство иностранных дел Азербайджана вручило ноту протеста временному поверенному в делах США в республике Уильяму Гилу, сообщил руководитель пресс-службы МИД Хикмет Гаджиев, передает Интерфакс.
«У.Гил был вызван в МИД, где ему была вручена адресованная в государственный департамент США нота в связи с незаконной поездкой гражданина этой страны Дэна Билзеряна на оккупированные территории Азербайджана», - сообщил Х.Гаджиев.
По словам дипломата, до сведения У.Гила было доведено, что Д.Билзерян нарушил закон «О государственной границе Азербайджанской Республики», Миграционный кодекс, а также, «не представив соответствующие документы, проник на оккупированные азербайджанские территории через Армению в обход установленных контрольно-пропускных пунктов».
«Находясь в городе Ханкенди и на других оккупированных территориях, он занимался пропагандой незаконного режима, противоправно приобрёл огнестрельное оружие и в провокационных целях открыл из него показательный огонь по позициям Вооружённых сил Азербайджана», - говорится в сообщении.
«Азербайджанская сторона ожидает, что правительство США со всей серьёзностью отнесется к обеспокоенности официального Баку в связи с незаконными действиями Д.Билзеряна, а также примет необходимые меры для того, чтобы в дальнейшем американские граждане воздерживались от посещения оккупированных территорий Азербайджана»,- отметил Х.Гаджиев.
Как сообщалось ранее, американский миллионер армянского происхождения, «король покера» Дэн Билзерян намерен реализовать в Нагорно-Карабахской Республике широкомасштабную программу.
По сведениям Aysor.am, именно с этой целью он отправился в Арцах.
Представитель президента Арцаха по особым поручениям, бывший директор службы национальной безопасности Нагорно-Карабахской Республики Аршавир Гарамян на своей странице в Facebook ранее опубликовал фотографии и видеоматериал, отметив, что американский миллионер, армянин Дэн Билзерян был сегодня в гостях у сотрудников СНБ Арцаха.