Դուբնովը վստահ է՝ Փաշինյան-Պուտին հանդիպման ժամանակ կքննարկվի ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հարցը. «168 Ժամ»
06/09/2018 10:02
«Շատերը նշում են, որ կա լարվածություն, ճգնաժամ հայ-ռուսական հարաբերություններում: Ես այդ կարծիքին չեմ, դրա համար պատճառներ չեմ տեսնում: Գտնում եմ, որ Մոսկվան պարոն Փաշինյանին թեթև թրոլինգի է ենթարկում, քանի որ այդ ժանրի մեջ է վերջերս աշխատում: Բայց սրանում չարժե «ընդհատակյա քարեր փնտրել»: Այդ շնորհավորանքը ևս այս կոնտեքստում եմ դիտարկում», - այս մասին «168 Ժամի» հետ զրույցում ասել է Պրահայի «Ազատություն» ռադիոկայանի «Էխո Կավկազա» ծառայության քաղաքական մեկնաբան Վադիմ Դուբնովը՝ անդրադառնալով հայ-ռուսական հարաբերություններում տեղ գտած վերջին զարգացումներին:
Ըստ նրա՝ թրոլինգի պատճառն այն է, որ Մոսկվային անհրաժեշտ է իր դեմքը պահել:
«Հայաստանում փոխվել են այն իշխանությունները, որոնց հետ տասնյակ տարիներ Մոսկվան աշխատել է: Նոր իշխանությունը նոր սկզբունքներ է փորձում ներդնել: Մոսկվան պետք է իր ավանդական ժանրի սահմաններում գործի, իր ոճին համապատասխան, այդ թվում՝ դեռ շարունակի աջակցությունն այն մարդկանց, ում հետ նախկինում աշխատել է:
Այսինքն` նախկին թիմի հետ համերաշխություն կա: Դրա պատճառներից մեկն էլ այն է, որ Մոսկվայում շատերի համար Փաշինյանն անընդունելի է: Ուստի պետք է այս թեման գոնե թրոլինգի ժանրում շրջանառել», - նշել է Դուբնովը:
Նա վստահ է, որ Փաշինյան-Պուտին առաջիկա հանդիպման ժամանակ քննարկվելու է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի հարցը.
«Ինձ թվում է, որ կոնսուլտացիաներ Մոսկվայի հետ տեղի կունենան: Գուցե Մոսկվայի համար կան կարմիր գծեր Մարտի 1-ի բացահայտման հարցում, կան որոշ նուրբ հարցեր, որոնք պետք է շրջանցել: Ուստի, կարծում եմ, որ Մոսկվան միգուցե խնդրի հայկական կողմին որոշ դրվագներում ավելի զուսպ լինել»:

168 Zham: Pashinyan-Putin to refer to Kocharyan’s issue – political analyst
“Many note about the tension, crisis in the Armenian-Russian relations while I am not of that opinion and see no reasons for it. I think Moscow slightly trolls Mr Pashinyan but nothing else should be searched in it,” political analyst of “Eco of Caucasus” Vadim Dubnov said in an interview with 168 Zham paper.
According to him, Moscow needs this trolling to keep its face. “The authorities with which Moscow worked for decades have changed in Armenia. The new authorities are trying to apply new principles. Moscow needs to work in its traditional genre, in accordance with its style and continue supporting the previous ones. There is solidarity with the previous team. One of the other reasons is that Pashinyan is not acceptable for many in Moscow, thus they need to troll him,” Dubnov said.
He is also convinced that during Pashinyan-Putin meeting Armenia’s second president Robert Kocharyan’s issue will also be discussed.
“I think consultations will take place in Moscow. May be there are some red lines for Moscow in March 1 case which need to be bypassed. Thus I think Moscow will ask the Armenian side to be more restrained in some episodes,” he told the paper.