2018 թվականի առաջին կիսամյակում Արցախ այցելած զբոսաշրջիկների թիվն աճել է 41 %-ով
Արցախ այցելած զբոսաշրջիկների թիվը 2017 թվականի առաջին կիսամյակի համեմատ այս տարվա նույն ժամանակահատվածում աճել է 41%-ով:
Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարության զբոսաշրջության վարչության պետ Արտակ Գրիգորյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ Արցախ այցելող զբոսաշրջիկների աշխարհագրությունը ևս ընդլայնվել է։
«Նախորդ տարի Արցախը 95 երկրներից հյուրընկալել է հազարավոր զբոսաշրջիկների. նրանց գերակշիռ մասը ՌուսաստանիԴաշնությունից, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներից, Ֆրանսիայից, Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից և եվրոպական այլ երկրներից ժամանածներն են։ 2017 թվականին առաջին անգամ զբոսաշրջիկներ ենք ունեցել նաև Կամերունից, Մոնղոլիայից, Բենինից, Սալվադորից», - մանրամասնել է ոլորտի պատասխանատուն։
Զբոսաշրջիկներին հիմնականում հետաքրքրում են Արցախի գեղատեսիլ բնությունը, պատմաճարտարապետական հուշարձանները, որոնցից Արտակ Գրիգորյանն առանձացրել է Գանձասարի վանական համալիրը, Նիկոլ Դումանի տուն-թանգարանը, Տիգրանակերտն ու Հունոտի կիրճ բնապատմական արգելոցը։
«Վարդենիս-Մարտակերտ մայրուղու շահագործումից հետո զբոսաշրջիկների մեծ հոսքեր են նկատվում նաև դեպի Դադիվանք վանական համալիր։ Որպես առանձին զբոսաշրջային կենտրոն կառաձնացնեի նաև Շուշի քաղաքը, որը վերջին տարիներին համալրվում է նոր զբոսաշրջային ենթակառուցվածքներով», - նշել է Ա. Գրիգորյանը:

Number of tourists visiting Nagorno Karabkh grows by 41%
The number of tourists visiting Nagorno Karabakh in the first part of 2018 has grown by 41% as compared with the same span of 2017.
Speaking to Artsakhpress, head of tourism department of Karabakh’s Culture, Youth Affairs Tourism Ministry Artak Grigoryan said that the geography of tourists visiting Karabakh has expanded.
“During previous year Artsakh hosted thousands of tourists from 95 countries, the majority of them came from Russia, the USA, France, Iran, European and other countries. In 2017 for the first time we had guests from Cameroon, Mongolia, Salvador,” the official said.
The tourists are mainly interested in Artsakh’s beautiful nature, historic-cultural monuments, and Gandzasar monastery complex, Tigranakert in particular.
“After the exploitation of Vardenis-Martakert highway a big flow of tourists has been noticed to Dadivank monastery complex. I would also like to outline Shushi as a separate tourism center,” he said.