ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան, Գերմանիան և Կանադան աջակցում են «Նովիչոկի» գործում Լոնդոնի ունեցած դիրքորոշումը
ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան, Գերմանիան և Կանադան համաձայնել են բրիտանական կողմի ենթադրությունների հետ առ այն, որ ռուսաստանյան իշխանությունները «գրեթե անկասկած» ներգրավված են Սոլսբերիում թունավորման գործում:
Ինչպես տեղեկացնում է BBC-ն, իրենց համատեղ հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստին ընդառաջ, ասվում է, որ ռուսական հետախուզության նախկին գործակալ Սերգեյ Սկրիպալի և նրա դստեր թունավորումը «մեծ հավանականությամբ» կազմակերպվել է Ռուսաստանի կառավարության մակարդակով:
Բրիտանական դատախազությունը հայտարարել է, որ հետաքննությունը բավականին համոզիչ ապացույցներ է ներկայացրել երկու ՌԴ քաղաքացու մեղադրանք առաջադրելու համար, որոնք, վարչապետ Թերեզա Մեյի խոսքով, ռուսական ռազմական հետախուզության աշխատակիցներ են:
Մեծ Բրիտանիան Անվտանգության խորհրդի նիստ է հրավիրել Թերեզա Մեյի՝ խորհրդարանում ունեցած ելույթի հաջորդ օրը:

США, Франция, Германия и Канада поддержали выводы Лондона об отравлении "Новичком"
США, Франция, Германия и Канада согласились с доводами британской стороны в том, что российские власти "почти наверняка" причастны к отравлению в Солсбери.
В их совместном заявлении, распространенном перед заседанием Совета Безопасности ООН, говорится, что отравление Сергея Скрипаля и его дочери "с большой долей вероятности" было санкционировано на уровне правительства России.
Британская прокуратура заявляет, что следствие предоставило достаточно убедительные доказательства для предъявления обвинения двум россиянам, которые, по словам премьер-министра Терезы Мэй, являются сотрудниками ГРУ - российской военной разведки.
Великобритания созвала Совет Безопасности на следующий день после заявления Терезы Мэй в парламенте.