Ռուսաստանը չեղարկել է Միքայել Հարությունյանի հետախուզումը
Ռուսաստանը չեղարկել է ԱՊՀ միջպետական հետախուզման մեջ գտնվող ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Միքայել Հարությունյանի նկատմամբ հետախուզումն իր տարածքում, «Интерфакс»-ին հայտնել է տեղեկատվական աղբյուրը:
«Հարությունյանի դեմ 2008 թվականի մարտի 1-ի գործի նյութերը հետազոտելուց հետո որոշում է կայացվել չեղարկել է նրա նկատմամբ հետախուզումը Ռուսաստանի տարածքում», - ասել է աղբյուրը։
ՌԴ տարածքում Հարությունյանին ոչինչ չի սպառնում, սակայն ԱՊՀ երկրներ գնալիս նրան կարող են ձերբակալել ու հանձնել Հայաստանին։
Աղբյուրը նաև նշել է, որ որոշ ժամանակ առաջ Մոսկվային պաշտպանության նախկին նախարարի ձերբակալման և հանձնման վերաբերյալ հարցում է ուղարկվել ոչ թե ՀՀ դատախազությունից, այլ՝ Միջպետական հետախուզության գծով:

Россия отменила розыск опального экс-министра обороны Армении Арутюняна
Объявленный в межгосударственный розыск СНГ экс-министр обороны Армении генерал-лейтенант Микаел Арутюнян снят с розыска на территории РФ, сообщил «Интерфаксу» информированный источник.
«После изучения материалов в отношении Арутюняна, обвиняемого по делу о событиях 1 марта 2008 года в Ереване, принято решение об отмене его розыска на территории РФ», - сказал собеседник агентства.
Таким образом, пояснил он, в России опальному генералу ничего не грозит. Но, как отметил источник, в случае появления Арутюняна в странах СНГ он может быть арестован и выдан в Армению.
Источник уточнил также, что запрос об аресте и выдаче экс-министра обороны поступил в Москву некоторое время назад не от Генпрокуратуры Армении, а по линии межгосударственного розыска. В поступившем ордере на арест указан даже домашний адрес обвиняемого в российской столице.