Ներդրողներին «հեղափոխություն» բառը ավելի շատ վանում է. Խոսրով Հարությունյան (Տեսանյութ)
Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով՝ առաջին կիսամյակը տնտեսության համար բավականին տպավորիչ արդյունքներ է ապահովել, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Խոսրով Հարությունյանը:
Նրա խոսքով՝ պատճառներից մեկը ԵԱՏՄ անդամակցության արդյունքում նոր հնարավորությունների ձեռքբերումն էր. «Եթե ուշադրություն դարձնեք, մեր արտահանման մեջ ԵԱՏՄ ծավալը շատ տպավորիչ աճ է ապրել», - ասաց նա:
Տնտեսագետն ընդգծեց, որ արձանագրված տեղաշարժերը պայմանավորված են նախկին իշխանությունների կողմից ընդունած համակարգային բնույթի որոշումներով:
Միևնույն ժամանակ Խոսրով Հարությունյանն ընդգծեց, որ ներդման ուղղությամբ համակարգված աշխատանքներ չեն տարվում.
«Կա կարծիք, որ եթե մենք կոռուպցիայի, մենաշնորհների դեմ պայքարենք, ապա բոլորը վազելով գալու են Հայաստան: Ես բացարձակապես չեմ մերժում կոռուպցիայի դեմ պայքարի անհրաժեշտությունը: Կոռուպցիայի դեմ պետք է պայքարել, համոզված եմ, որ միայն բռնելով ու դատելով չես պայքարի դրա դեմ: Շատ երկրներ կան, որտեղ գողության համար ձեռք են կտրում, բայց դրանից գողությունը չի վերանում, հետևաբար ոչ միայն պատժել է պետք, այլև  համակագային փոփոխություն կատարել, որպեսզի կոռուպցիան վերանա», - նշեց նա՝ ընդգծելով, որ ներդրողներին «հեղափոխություն» բառը ավելի շատ վանում է, քանի որ այն այն անկանխատեսելի հետևանքներ է ենթադրում և դրանում ներդրողներին մեղադրել չի կարելի:
Մեզ հետ զրույցում Խոսրով Հարությունյանը նաև անդրադարձավ տարեվերջին ՌԴ հետ գազի սակագնի պայմանագրի ավարտին, որով 1000 խմ դիմաց Հայաստանի համար սակագին է սահմանված 150 դոլարը, արդյոք այս սակագինը կպահպանվի, Հարությունյանը նշեց, որ կանխատեսումներ չի կարող անել:
«Ցավոք, էներգակիրները հայ-ռուսական հարաբերություններում ունեն ռազմավարական կարողություն: Երբեմն դրանց սակագների միջոցով միջպետական ուրիշ հարաբերություններ են կարգավորվում: Այստեղ մենք խնդիր ունենք ու շրջահայաց պետք է լինենք Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերություններում, հատկապես երբ նկատում ենք Ադրբեջանի ռազմավարական կարևորության ավելացումը Ռուսաստանի համար», - նկատեց նա:

According to National Statistical Service the first half of the year registered quite impressive economic growth. One of the reasons is new opportunities opened as a result of Armenia’s membership to the EAEU, chairman of the NA’s Economic Affairs Standing Committee Khosrov Harutyunyan said, speaking to Aysor.am.
“The volume of export to EAEU has registered an impressing growth,” he said, adding that the registered results are agreed with the systematic decisions adopted by previous authorities.
At the same time Harutyunyan stressed that no systematic works are being carried out for attracting investments.
“There is an opinion that if we fight against corruption, against monopoly everyone would rush to Armenia. Of course I do not reject this necessity. It is necessary to fight against corruption. But it is not about catching and convicting, it is necessary to make systematic changes to eliminate corruption,” he said, stressing that investors are more scared off “revolution” as it supposes unpredictable consequences.
Harutyunyan also referred to the expiry of the contract on Russian gas tariff by the end of the year with which Armenia pays 150 USD tariff for 1000 cubic meters. He said he cannot make any predictions whether the tariff will be preserved or not.
“Energy bearers have strategic significance in Armenian-Russian relations. Sometimes other inter-state relations may be regulated through them. We must be prudent in Armenian-Russian relations especially in conditions of growing role of Azerbaijani for Russia,” he said.