Պուտին. Ռուսաստանի և Հայաստանի հարաբերությունները հետևողական զարգանում են
Ռուսաստանի և Հայաստանի հարաբերությունները կայուն զարգանում են բոլոր ուղղություններով, հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ բանակցությունների ժամանակ:
Ինչպես հայտնում է РИА Новости-ն, հանդիպման սկզբում նախագահը նշել է երկկողմ հարաբերությունների առանձնահատկությունը:
«Այսօրվա դրությամբ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները կայուն զարգանում են բոլոր ուղղություններով: Սա վերաբերում է քաղաքական, ռազմական ոլորտի, անվտանգության հարցերի, տնտեսական համագործակցության ոլորտներում հարաբերություններին... Ես պատրաստ եմ ճշգրտել երկարաժամկետ հեռանկարում մեր փոխգործակցությունը», - ասել է Պուտինը` ընդգծելով Ռուսաստանի առաջնորդությունը Հայաստանի ներդրումային ոլորտում:
Նա ընդգծել է համագործակցությունն էներգետիկ ոլորտում, նշելով ռուսական գազի մատակարարման ցածր գները Հայաստանի համար՝ 1000 խմ համար 150 դոլար, նաև հիշատակելով միջուկային և ջերմային էներգետիկան:
«Կապերը զարգանում են մետալուրգիայի և մեքենաշինության ոլորտում: Ընդհանուր առմամբ, մենք խոսելու բան ունենք», - ասել է Պուտինը` նշելով, որ անցյալ տարի ապրանքաշրջանառության աճը կազմել է մոտ 30 տոկոս՝ հույս հայտնելով, որ ցուցանիշը տարվա վերջ էլ ավելի կաճի:

The relations between Armenia and Russia are firmly developing in all directions, Russia’s President Vladimir Putin stated at the meeting with Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan.
RIA Novosti reports that at the beginning of the meeting the Russian president outlined the peculiarities of the bilateral relations.
“As of today Russian-Armenian relations are firmly developing in all directions. It refers to political, military sector, security issues, economic cooperation. I am ready to specify our partnership for long-term prospective,” Putin said, stressing Russia’s leading role in Armenia’s investment field.
He also spoke about the cooperation in the energy sector, noting the low gas tariff Russia has established for Armenia (150$ for 1000 cb.m.) and mentioned the nuclear and thermo energy sectors.
“Our ties are developing in metallurgy and machine-building sectors. Overall we have what to talk about,” Putin said, noting that last year the trade turnover between the two countries made 30%. He expressed hope that in future this figure will grow more.