Արա Բաբլոյանը համոզմունք է հայտնել, որ Վրաստանի վարչապետի այցը նոր շունչ կհաղորդի հայ-վրացական բարեկամական հարաբերություններին
10/09/2018 18:48
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը սեպտեմբերի 10-ին ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեի գլխավորած պատվիրակությանը, հայտնում են ԱԺ-ից։
Հանդիպմանը ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Վրաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը, ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Տաճատ Վարդապետյանը, ԱԺ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը, ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Սպարտակ Սեյրանյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ու Վրաստանում Հայաստանի դեսպան Ռուբեն Սադոյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Արա Բաբլոյանը համոզմունք է հայտնել, որ այցը նոր շունչ կհաղորդի հայ-վրացական բարեկամական հարաբերություններին և կնպաստի դրանց առավել խորացմանն ու ամրապնդմանը:
Ազգային ժողովի նախագահը Մամուկա Բախտաձեի հետ զրույցում կարևորել է խորհրդարանականների միջև սերտ շփումներն ու համագործակցության ակտիվացումը: Այս համատեքստում օրենսդիր մարմնի ղեկավարն անհրաժեշտ է համարել նաև արդյունավետ միջխորհրդարանական փոխգործակցությունը միջազգային հարթակներում:
Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ բարձր մակարդակի նման հանդիպումներն առավել ջերմացնում են երկու երկրների ու ժողովուրդների հարաբերությունները:
Մամուկա Բախտաձեն, դրական գնահատելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը, ևս անհրաժեշտ է համարել երկու երկրների օրենսդիր մարմինների միջև ակտիվ համագործակցությունն ու փոխայցերը:
Խոսելով վրաց-հայկական հարաբերություններից՝ վարչապետը նշել է, որ երկու երկրների բարեկամությունն ունի դարերի պատմություն, և Վրաստանը մշտապես պատրաստ է Հայաստանի հետ առավել զարգացնելու դրանք բոլոր ոլորտներում: Նա երկկողմ քաղաքական հարաբերությունների բարձր մակարդակին զուգահեռ անհրաժեշտ է համարել տնտեսական ոլորտում փոխշահավետ համագործակցության խորացումը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը, ողջունելով գաղափարը, կարևորել է նաև գիտական, կրթական, մշակույթի և առողջապահության բնագավառներում փոխգործակցության առավել ակտիվացումն ու համատեղ ծրագրերի իրականացումը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձել են տարածաշրջանային խնդիրներին, քննարկել երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր:

Armenia’s NA chairman believes Georgia’s PM’s visit to contribute to further development of relations
10/09/2018 19:31
Armenia’s National Assembly Chairman Ara Babloyan received on September 10 delegation headed by Georgia’s Prime Minister Mamuka Bakhtadze who is in Armenia on a working visit, NA press service reports.
At the meeting present were vice chairman of the parliament Eduard Sharmazanov, Republican MP Tatchat Vardapetyan, Yelk MP Edmon Marukyan, ARF-D MP Spartak Seyranyan, Armenia’s Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan and Armenia’s ambassador to Georgia Ruben Sadoyan.
Welcoming the guests Ara Babloyan stressed that their visit will promote the development of Armenian-Georgian friendly relations and their further reinforcement.
The NA chairman highlighted the importance of parliamentary contacts between the two countries and activation of cooperation between the legislative bodies of the two countries.
Georgia’s PM thanked for the reception and stressed that high level meetings contribute to the development of bilateral relations.
Mamuka Bakhtadze positively assessed the role of parliamentary diplomacy and rated high the importance of reciprocal visits and active cooperation between the legislative bodies of the two countries.
Speaking about Armenian-Georgian relations, the Georgian premier noted that the friendship between the two countries has century long history and Georgia is always ready to develop cooperation with Armenia in all the spheres. He said that in parallel with high level polticial relations it is necessary to boost economic cooperation as well.