Սիրիա ուղարկվող խումբը ենթարկվելու է միայն Հայաստանին. Պաշտպանության փոխնախարար
Հայաստանը հումանիտար մասնագետներ կուղարկի Սիրիա, այս մասին «Ազատության» եթերում հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Գաբրիել Բալայանը։
«Որոնց մեջ են բժիշկներ, ինժեներական որոշակի մասնագիտությունների տեր անձիք, ծառայողներ, որոնք գնալու են օգնելու հիմնականում Հալեպի բնակիչներին»,- ասաց նա։
Գաբրիել Բալայանը նշեց, որ բացի հումանտիար աջակցության ամբողջ ծավալից, որը Հայաստանը պարբերաբար ուղարկում է Սիրիա, ուղարկվելու են նաև մասնագետներ, որոնք պետք է փորձեն իրենց մասնագիտական գիտելիքներով խաղաղ բնակչությանը օգտակար լինել։
Նա ասաց, որ հիմնականում Հալեպի հայ համայնքին են օգնելու։
Փոխնախարարի խոսքով՝ խումբը բացառապես ՀՀ-ի կողմից աջակցություն է, որը սահմանված է 2015 թվականի 22-54 ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի կողմից ընդունված բանաձևի շրջանակներում։
«Սա հայ-սիրիական պայմանավորվածության արդյունք է »,-ասաց նա։
Նախարարի խոսքով՝ խումբը բացառապես ենթարկվելու է Հայաստանի համապատասխան գերատեսչությանը։
«Մենք չենք բացառում Ռուսաստանի հետ համագործակցությունը, բայց բացառապես գործելու ենք ՀՀ դրոշի ներքո»,-նշեց փոխնախարարը։

Group to be sent to Syria subordinated to Armenia’s ministry only – Deputy DM
Armenia will send humanitarian specialists to Syria, Armenia’s deputy defense minister Gabriel Balayan said in an interview to RFE/RL.
“Among them will be doctors, engineers, sappers who will mainly help Aleppo residents,” he said.
Gabriel Balayan noted that besides humanitarian assistance Armenia periodically sends to Syria, specialists will also be sent to be useful to the local people. He said they will mainly help the Armenian community in Aleppo.
The deputy minister said the group is exclusively Armenia’s assistance within the framework of UN Security Council resolution adopted in 2015. He also stressed that the group is subordinated only to Armenia’s corresponding ministry.
“We do not exclude cooperation with Russia but will act only under Armenia’s flag,” the deputy minister said.