Եթե ՔՊ-ն միայնակ կարողանում է այս ընտրություններում մեծ քվե վերցնել, անձամբ դեմ եմ մաս կազմել նրանց. Արամ Սարգսյան (Տեսանյութ)
10/09/2018 13:40
Ազգային ժողովի «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Արամ Սարգսյանը առայժմ վաղ է համարում խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններում դաշինքը կազմող ուժերի մասնակցության ձևաչափի մասին խոսելը։
«Երևանի ավագանու ընտրությունները կարող են արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ դասավորումների, վերադասավորումների կանխորոշիչ հնարավորություն ստեղծել։ Ժամանակից շուտ չեմ կարող ասել, թե զարգացումներն ինչպես կլինեն», - այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Արամ Սարգսյանը։
Նա նկատեց, որ հնարավոր է, որ «Ելք» դաշինքը կազմող քաղաքական ուժերը միասին գնան ընտրությունների բայց նաև չբացառեց, որ դրանք առանձին-առանձին մասնակցեն ընտրություններին։
«Այդ ամենը կախված է ուժերի գնահատականներից, ուժերի հնարավորություններից։ Եթե «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը ինքնուրույն կարողանում է մեծ քվե վերցնել, այս դեպքում ես անձամբ դեմ եմ մաս կազմել այն մեծին, որտեղ դու փոքր ես, որտեղ քո ձայնի հնարավորությունը քիչ է, այքան որ մտել ես պատեհապաշտության ու պաշտոնի համար, էդ իմը չի։ Մեր ժողովուրդը եթե ամբողջությամբ վստահի ՔՊ-ին ու իրեն ձայն տա, իրենք էլ պետք է լինեն մեծամասնություն ու այստեղ դաշինքի խնդիր չկա», - նշեց Սարգսյանը։
Եթե ՔՊ-ն միայնակ գնա ընտրություններին, Սարգսյանի խոսքով, «Հանրապետություն» և «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունները կմասնակցեն ընտրություններին միասին։
Պատգամավորը չի կարծում, թե «Ելք»-ը փլուզվել է։ Ավելին, նա վստահ է, որ այդ դաշինքը կպահպանի գոյությունը մինչև նոր խորհրդարանի ձևավորումը։

Если «Гражданский договор» самостоятельно сможет получить на выборах большое количество голосов, то я лично против присоединения к ним – Арам Саркисян
10/09/2018 15:20
Депутат Национального Собрания от фракции «Елк» Арам Саркисян считает, что пока рано говорить о формате участия во внеочередных парламентских выборах политических сил, входящих в состав блока «Елк».
«Выборы в Совет старейшин Еревана могут предопределить возможность перегруппировки сил во время парламентских выборов. Раньше времени не могу сказать, какими будут развития», - заявил сегодня на брифинге в парламенте Арам Саркисян.
Он отметил, что, возможно, входящие в состав блока «Елк» силы пойдут на выборы вместе, однако не исключил также их участие в выборах по отдельности.
«Все это зависит от оценки сил, их возможностей. Если партия «Гражданский договор» сможет самостоятельно получить большое количество голосов, что в этом случае я лично против того, чтобы составить часть большинства, где ты являешься меньшинством, где твой голос мало что решает, и ты присоединился просто из-за приспособленчества и должности. Если наш народ полностью доверяет партии «Гражданский договор» и проголосует за нее, то они должны быть большинством и вопрос блока уже отпадает», - отметил Арам Саркисян.