Ռուբեն Վարդանյանի՝ Հարկային օրենսգրքի վերաբերյալ պատկերացումները երևի խորը չեն. ՊԵԿ նախագահ
ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը կարծում է, որ Ռուբեն Վարդանյանը խորապես չի տիրապետում ՀՀ հարկային օրենսգրքին։
Նշենք, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Մոսկվայում տեղի ունեցած հայ գործարարների հանդիպմանը «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանն ասել էր, որ Հայաստանում կա հարկերի 18 տեսակ, իսկ Վրաստանում՝ 6 տեսակ, ինչն էլ խանգարում է գործարարներին Հայաստանում բիզնես սկսել։
«Պետք է ասեմ, որ պարոն Վարդանյանի՝ Հարկային օրենսգրքի վերաբերյալ պատկերացումները երևի խորը չեն», - այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Դավիթ Անանյանը։
Նա ընդգծեց, որ Հարկային օրենսգիրք բերվել են այն պարտադիր վճարները, որոնք նախկինում, օրինակ, կոչվել են պարտադիր վճար, տուրք, բայց հարկ չեն կոչվել։
Դավիթ Անանյանն ընդգծեց՝ ունենք ոչ թե տասնութ, այլ հինգ հարկ։
«Մնացածը ժամանակավոր ռեժիմներ են», - ասաց նա։
Դավիթ Անանյանը նշեց, թե հարկային օրենսդրությունները համադրելու առումով խորհուրդ կտար դա թողնել պրոֆեսիոնալներին։

У Рубена Варданяна, наверное, поверхностные представления о Налоговом кодексе – председатель КГД
Председатель Комитета государственных доходов (КГД) Армении Давид Ананян считает, что Рубен Вараданян не владеет достаточно глубокими знаниями о Налоговом кодексе Армении.
Отметим, что во время встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна с армянскими предпринимателями в Москве предприниматель, филантроп, соучредитель благотворительного фонда IDeA Рубен Варданян заявил, что в Армении есть 18 видов налогов, а в Грузии – 6, что мешает предпринимателям заниматься бизнесом в Армении.
«Должен сказать, что у господина Варданяна, наверное, поверхностные представления о Налоговом кодексе», - заявил сегодня в ходе встречи с журналистами Давид Ананян.
Он подчеркнул, что в Налоговый кодекс включены те обязательные платежи, которые в прошлом назывались, к примеру, обязательный платеж, пошлина, но не налог.
Давид Ананян подчеркнул, что в Налоговом кодексе Армении не 18, а пять видов налогов.
«Остальное – временные режимы», - сказал он.
Давид Ананян отметил, что в плане сопоставления налоговых законодательств посоветовал бы оставить это профессионалам.