Ռուսաստանի հետ աշխատելու ենք միասին. ԱԳ նախարարը՝ Սիրիային հումանիտար օգնություն տրամադրելու մասին
ՀՀ-ն առաջին անգամ չէ, որ տրամադրում է հումանիտար օգնություն Սիրիայի բնակչությանը և մեր հայրենակիցներին, նշեց ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը՝ անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք Սիրիային հումանիտար օգնություն տրամադրելու համար Հայաստանի Հանրապետությունը չի հայտնվի ահաբեկիչների թիրախում:
«Իրենց անվտանգության հարցը շարունակում է մնալ օրակարգում: Այդ տրամաբանությամբ է, որ մենք գործում ու աշխատում ենք մեր գործընկների հետ: Այս հարցում նախկինում ՌԴ ևս օգտակար է եղել, որպեսի մենք ֆիզիկապես կարողանանք հասցնել օգնությունն այնտեղ: Այս դեպքում ևս մենք աշխատելու ենք միասին, որպեսզի կարողանանք տեղում մեր ներդրումը ունենալ անվտանգության հումանիտար կոնտեքստում», - նշեց նախարարը:
Մնացականյանը նաև ընդգծեց, որ Սիրիայում տիրող իրավիճակը մեծ նշանակություն ունի Հայաստանի համար, ոչ միայն այն պատճառով, որ այն տարածաշրջանի խաղաղությանն ու կայունությանն են վերաբերում, այլ նաև այն պատճառով, որ Հայաստանն անհանգստություն ունի Սիրիայում բնակվող հայրենակիցների անվտանգության հարցում: Նա նկատեց, որ 2011 թվականից Հայաստանը հյուրընկալում է հայրենակիցներին և շարունակում է առօրյա ռեժիմով աշխատել հայրենակիցների անվտանգությանը վերաբերող հարցերի շուրջ:

Armenia to work with Russia in supplying aid to Syria – Armenia’s FM
It is not the first time Armenia supplies humanitarian aid to Syria’s population and local Armenian community, Armenia’s Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan said, asked whether it will not make Armenia a target for terrorists.
“Their security issue continues being urgent. We work with our partners with this logic. Russia has previously as well assisted us in sending aid to Syria,” he said, adding that this time as well Armenia will work with Russia.
Mnatsakanyan stressed that the situation in Syria is of great significance for Armenia not only because it relates to regional security and stability but because Armenia worries about the security of its compatriots living in Syria.
He noted that Armenia has hosted its compatriots since 2011 and continues working over the security issues of Armenians living there.