Եթե նորմալ ձևակերպումներով է լինելու, թող Քննիչ հանձնաժողովը ստեղծվի. Ալեն Սիմոնյան
Ազգային ժողովի «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանը կարծում է, որ Քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու կարիք չկա այն դեպքում, երբ Գլխավոր դատախազությունում քրեական գործ է հարուցվել։
«Բայց, հաշվի առնելով, որ մենք միշտ բաց ենք եղել և կողմ ենք եղել, որևիցե մութ հարց որևէ մեկի մոտ չմնա ու հաշվի առնելով, որ ձայնագրության մեջ այնպիսի բան չկա, որի համար կամաչեմ այստեղ կանգնել, թող ստեղծվի։ Եթե նորմալ ձևակերպումներով է լինելու, հասկանանք, թե ինչ են ուզում մեր հանրապետական գործընկերները ասել», -այսօր լրագրողների հետը ճեպազրույցում հայտարարեց Ալեն Սիմոնյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ Հանրապետական խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը դիմել է «Ելք» խմբակցությանը՝ ստորագրել Քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու մասին առաջարկը, սակայն խմբակցությունից մերժել են։ Պատգամավորը նաև փոխանցեց, որ որքանով ինքն է տեսել ստորագրությունների մեջ եղել է նաև «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Զաքարյանի ստորագրությունը։
Հարցին, թե ի՞նչ է կարծում Հանրապետական խմբակցությունը այս հանձնաժողովը կազմավորելու համար փորձում է իրականությունը պարզե՞լ, թե այլ նպատակներ ունի, Սիմոնյանը պատասխանեց. «Ես կարծում եմ, որ Հանրապետականը փորձում է այս իրավիճակը օգտագործել հօգուտ իրեն։ Բայց մեծ խնդիր ունեն՝ չունեն ժողովրդի սատարում։ Նրանք այդ խնդիրը պետք է լուծեն, ոչ թե զբաղվեն շահարկումներով։ Նրանք փորձում են ազդել մեզ վրա, հունից հանել մեզ, վախեցնել։ Բայց չի ստացվի»։
Ավելի վաղ Aysor.am-ը տեղեկացրել էր, որ Սահմանադրության 108-րդ և Ազգային ժողովի կանոնակարգ օրենքի 20-րդ հոդվածի համաձայն, ԱԺ պատգամավորների 1/4-ը դիմել է ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանին՝ արդարադատության կայացմանը խոչընդոտելու արդար դատաքննության իրավունքի և հեռախոսային խոսակցությունների գաղտնիությունը խախտելու փաստերի մասին հարցի ուսումնասիրության նպատակով Քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու պահանջով։ Հրավիրվում է ԱԺ արտահերթ նիստ՝ Քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու և կազմը որոշելու համար։

Republicans try to use situation with wiretapped conversation in their favor – Alen Simonyan
Member of the Yelk faction Alen Simonyan thinks there is no need to set an Investigative Committee as criminal case has already been filed in the Prosecutor General office.
“But as far as we have always been open and have always been speaking in favor of clarifying all the dark issues and taking into consideration that there is nothing extraordinary in the wiretapped conversation I will say let them set up the committee,” Simonyan told the reporters on Thursday, adding that the grounding must contain clear formulations for them to understand what the republicans pursue.
He said Republican party faction head Vahram Baghdasaryan applied to Yelk faction for signing the proposal on creating the committee but the faction declined it.
Simonyan stressed that the Republican party is trying to make use of the situation in its favor. “But they have a very serious issue – they do not have people’s support. This is the first issue they should solve and not make any manipulations. They are trying to put pressure on us, frighten us, but they will not succeed,” he said.
The NA will convene an extraordinary session at the initiative of the MPs to make a decision on creating the committee to discuss the wiretapping of the conversation between the National Security Service director and chief of the Special Investigation Service.