Նիկոլ Փաշինյանը երկօրյա աշխատանքային այցով ժամանեց Փարիզ (լուսանկարներ, տեսանյութ)
Ինչպես փոխանցում է Aysor.am-ի թղթակիցը Փարիզից, «Բուրժե» օդանավակայանում Ն.Փաշինյանին դիմավորեց Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ջոնաթան Լաքոթը և Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպանության դիվանագիտական անձնակազմը։
Ն.Փաշինյանն այսօր ծաղկեպսակ կզետեղի Կոմիտասի հուշարձանին։
Սեպտեմբերի 14-ին Ելիսեյան պալատում ՀՀ վարչապետը կհանդիպի Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ՝ աշխատանքային ճաշի ձևաչափով։
Նույն օրը Ն.Փաշինյանը կհանդիպի «Ֆրանսիայի ձեռնարկությունների շարժում» կազմակերպության անդամների հետ, Ֆրանսահայ կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահներ Արա Թորանյանի և Մուրադ Փափազյանի հետ։

Armenian Prime Minister arrives in Paris on a working visit (photos, video)
Aysor.am correspondent reports that in Bourget airport he was welcomed by French ambassador to Armenia Jonathan Lacôte and diplomatic staff of the Armenian embassy in France.
Today Pashinyan will put a wreath at Komitas monument.
The meeting of Armenian PM  and President of France Emmanuel Macron will take place in Elysee Palace on September 14.
On the same day he is going to meet with the members of the Movement of the Enterprises of France, Co-Chairmen of the Coordination Council of the Armenian Organizations of France Ara Toranian and Murad Papazian.
Pashinyan will also meet with Paris Mayor Anne Hidalgo. The meeting will take place in Paris Municipality.